Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT w dniach 24-26 lipca 2015 r. organizuje imprezę edukacyjno – rekreacyjną pn. „I Triathlon Wigierski”. Miejscem „zmagań” 50 uczestników triathlonu będzie obszar sieci Natura 2000 „Ostoja Wigierska”, który w znaczącej większości pokrywa się z terenem Wigierskiego Parku Narodowego. W trakcie trzydniowej imprezy uczestnicy skorzystają z różnych, aktywnych form wypoczynku i edukacji ekologicznej. Przemierzą w tym czasie dystans ok. 55 km przebiegający przez teren trzech gmin województwa podlaskiego: Suwałki, Krasnopol i Giby.

Pierwszego dnia wezmą udział w 10 kilometrowym rajdzie pieszym szlakami WPN z m. Krzywe do Starego Folwarku. W drugim dniu imprezy odbędzie się spływ kajakowy Czarną Hańczą o długości ok. 20 km z m. Burdeniszki do m. Studziany Las. Ostatniego dnia  uczestnicy pokonają na rowerze 25 km na odcinku Studziany Las –  Krzywe, gdzie planowane jest zakończenie imprezy.

„I Triathlon Wigierski” nie ma charakteru imprezy sportowej i dlatego w jednej, wspólnej grupie uczestników znajdą się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. Jego celem jest aktywna edukacja w zakresie znaczenia i roli zadrzewień w kształtowaniu różnorodności biologicznej, promocja rodzimych gatunków drzew charakterystycznych dla terenów północno-wschodniej Polski, a także walorów krajobrazowych, przyrodniczych i turystycznych regionu.

„I Triathlon Wigierski” organizowany jest w ramach projektu „Ochrona zadrzewień – promocja rodzimych gatunków drzew północno – wschodniej Polski”. Projekt dofinansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w kwocie ponad 428 000 zł w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.

PROGRAM IMPREZY „I TRIATHLON WIGIERSKI”

Dzień I – 24.07.2015r.

Rajd pieszy z m. Krzywe do m. Burdyniszki (ok. 10 km).

Trasa rajdu będzie wiodła ścieżkami edukacyjnymi (z przewodnikiem) i szlakami turystycznymi Wigierskiego Parku Narodowego i Ostoi Wigierskiej oraz krótkimi odcinkami dróg asfaltowych.

Organizatorzy zapewniają przewóz bagaży (namiotów, śpiworów, etc.) z m. Krzywe do m. Burdyniszki. Przed wymarszem każdy z uczestników otrzyma wodę do picia.

Szczegółowy plan dnia:

9.00 – zbiórka w „Dziupli” – miejscu ogniskowym zlokalizowanym przy siedzibie Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem oznaczonym logiem imprezy.

Rozpoczęcie imprezy: rejestracja uczestników, przedstawienie organizatorów i sponsorów imprezy, rozdanie kart wstępu na teren Wigierskiego Parku Narodowego, instruktaże związane z zasadami obowiązującymi podczas rajdu, omówienie zasad bezpieczeństwa podczas pokonywania krótkich odcinków dróg publicznych, sformowanie grup rajdowych.

10.00 – wymarsz z m. w Krzywem do Starego Folwarku,

14.00 – obiad w m. Stary Folwark,

15.00 – zwiedzanie Muzeum Wigier,

16.00 – odpoczynek (ścieżki edukacyjne przy Muzeum Wigier / plaża gminna / sklep – możliwość dokonania zakupów według indywidualnych potrzeb),

17.00 – wymarsz z m. Stary Folwark do m. Burdyniszki,

18.00 – zakwaterowanie w bazie noclegowej oraz polu namiotowym w m. Burdyniszki, rozstawianie namiotów (las – na miejscu, własne jezioro Mozguć – 300 m, Jezioro – Dowcień (300m), Wigry (1,5km), Pierty, Żubrowo, Białe, Kąpielisko, 300 m – Dowcień, 3km – Wigry PTTK, Rzeka – Czarna Hańcza (200 m), Sklep spożywczy – 1,5 km),

19.00 – kolacja i spotkanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek, omówienie planu na dzień II.

Dzień II – 25.07.2015r.

Spływ kajakowy z m. Burdyniszki do m. Studziany Las (ok. 20 km).

Organizatorzy zapewniają przewóz bagaży (namiotów, śpiworów, etc.) z m. Burdyniszki do m. Studziany Las. Spływ kajakowy rozpoczyna się we wsi Burdyniszki. Następnie biegnie przez miejscowości: Mikołajewo i Maćkowa Ruda. Po drodze liczne pola namiotowe (możliwość postoju w zależności od potrzeb). Na tym odcinku rzeka charakteryzuje się wysokimi szuwarami, podmokłymi brzegami oraz bogatą roślinnością przybrzeżną, nurt rzeki jest leniwy. Za Maćkową Rudą nurt przyśpiesza. Po drodze wsie Buda Ruska i Wysoki Most (rzeka biegnie pod mostem – droga Maćkowa Ruda – Pogorzelec). Za Wysokim Mostem rzeka wpływa do Puszczy Augustowskiej. Dalej miejscowość Ciemny Las, gdzie kończy się Wigierski Park Narodowy i Studziany Las, gdzie rzeka rozlewa się, nurt jest nadal bystry.

Przewidywane są przynajmniej 3 postoje w miejscach oznaczonych flagami masztowymi (Maćkowa Ruda, Buda Ruska, Wysoki Most).

Szczegółowy plan dnia:

9.00 – śniadanie na polu namiotowym w Burdyniszkach,

10.00 przygotowanie do wypłynięcia, wydanie suchego prowiantu, instruktaże związane z zasadami bezpiecznego zachowania na wodzie, sformowanie grup,

11.00 – 18.00 – Czarna Hańcza – dokładny opis szlaku:

  • Wodowanie kajaków na rzece Czarna Hańcza w pobliżu ujścia z jeziora Postaw,
  • Maćkowa Ruda, most na drodze do Wysokiego Mostu. We wsi sklep.
  • Wieś Buda Ruska. Kładka na drodze do Maćkowej Rudy. Budę Ruską założyli w XVIII w. staroobrzędowcy mieszkający w „budach” leśnych skąd nazwa miejscowości. Niżej po lewej stronie pole biwakowe.
  • Ujście Pawłówki, dopływu łączącego 5 jezior.
  • Wysoki Most. Pierwsza z trzech Stanic Wodnych PTTK „Wysoki Most”. Dalej po prawej śródleśne pole biwakowe na wysokiej skarpie. Malowniczy odcinek rzeki wijącej się leniwie i cicho między kępami lasu, szerszej i węższej na przemian, z bogatą roślinnością przybrzeżną.
  • Studziany Las, wieś na śródleśnej polanie z drewnianymi, kolorowo malowanymi ścianami chałup.

18.00 – zakwaterowanie w bazie noclegowej oraz polu namiotowym w m. Studzianym Lesie, rozstawianie namiotów,

19.00 – obiadokolacja,

20.00 – film o WPN i spotkanie przy ognisku, pieczenie kiełbasek, sauna, omówienie planu na dzień III.

Dzień III – 26.07.2015 r.

Rajd rowerowy z m. Studziany Las do m. Krzywe (ok. 25 km).

Organizatorzy zapewniają przewóz bagaży (namiotów, śpiworów, etc.) z m. Studziany Las do m. Krzywe.

Szczegółowy plan dnia:

9.00 – śniadanie na polu namiotowy w Studzianym Lesie,

10.00 przygotowanie do wyjazdu, instruktaże związane z zasadami bezpiecznego zachowania w ruchu drogowym, sformowanie grup,

11.00 – 14.00 – przejazd do m. Stary Folwark,

14.00 – obiad,

15.00 – przejazd do m. Krzywe,

15.30 – uroczyste zakończenie imprezy.