Tłumy na spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke

Tłumy na spotkaniu z Grzegorzem Kasdepke

Po raz pierwszy Festiwal Literacki w Suwałkach

Takich tłumów na spotkaniu autorskim w Suwałkach jeszcze nie było. Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiejhttps://bpsuwalki.pl/ musiała przenieść spotkanie na przybiblioteczny parking, bo w placówce nie ma pomieszczenia, w którym zmieściliby się chętni do spotkania z najwybitniejszym współczesnym polskim autorem piszącym dla dzieci.
– To moje pierwsze spotkanie autorskie w Suwałkach, chociaż przyjeżdżałem do tego miasta w odwiedziny do rodziny – powiedział Grzegorz Kasdepke. Dotąd sprzedał on 5 mln książek dla dzieci. Napisał kilkadziesiąt książek, w tym m.in. „Kacperiadę. Opowiadania dla łobuzów i nie tylko” oraz całą serię opowiadań o detektywie Pozytywka. Jego książki są w zestawie lektur szkolnych.
– To z jednej strony powód do zadowolenia, ale niestety bywa też tak, jak podczas jednego ze spotkań, gdy podszedł do mnie chłopak i powiedział, że dostał dwóję za moją książkę. Nie było miło – opowiadał pisarz.
Okazało się, że G. Kasdepke to nie tylko znakomity autor książek dla dzieci, ale też wspaniały gawędziarz. A nie było łatwo, bo dzieci pytały o wszystko. Odpowiedzi G. Kasdepke chyba ich zadowoliły, bo ponad dwustu uczestników spotkania na zakończenie nagrodziło go rzęsistymi oklaskami. A po spotkaniu autor przez półtorej godziny podpisywał swoje książki.
To spotkanie rozpoczęło tegoroczny Festiwal Literack i „Patrząc na Wschód”, który od kilku lat odbywa się u Piotra Malczewskiego w Budzie Ruskiej. W tym roku po raz pierwszy festiwal zagościł w Suwałkach. 16 sierpnia w suwalskiej Bibliotece odbyło się potkanie z Jędrzejem Morawieckim wokół książki „Szuga. Krajobraz po imperium”. Potem Jacek Milewski opowiadał o Romach i swoich książkach „Chyba za nami nie traficie” i „Dym się rozwiewa”. 17 sierpnia o godz. 16 w Bibliotece przy ul. E. Plater 33A rozpocznie się spotkanie z Piotrem Brysaczem wokół książki „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie”, a o godz. 17:30 opowieści o świecie pszczół będzie snuć Marta Konek.


Organizatorzy: Stowarzyszenie Kulturalne Bibliofil i Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Projekt dofinansowany ze środków Miasta Suwałki.

Top