Tradycyjnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek” zobaczymy młodych aktorów z Polski i Europy. Prezentacje konkursowe – wstęp bezpłatny! Bilety na spektakle towarzyszące – widowiskowy „Karnaval” z Estonii oraz nagradzaną „Szatnię” Teatru Przebudzeni z Ostródy – już w sprzedaży.

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK
19-22 czerwca 2017 r.
SOK, ul. Jana Pawła II 5

„Wędrówka. Podróż”, pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczna, szesnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK, 19-22 czerwca. Festiwal z powodzeniem promuje amatorski świat teatrów dziecięcych i młodzieżowych z Polski oraz zagranicy. Do udziału w tegorocznej edycji zakwalifikowało się ponad dwadzieścia zespołów z Polski (Białegostoku, Ostrołęki, Torunia, Sulejówka, Żor, Łodzi, Rybnika, Łap, Ustrzyk Dolnych i Wrocławia) oraz Europy: Litwy, Łotwy,  Słowacji i Ukrainy. Spektakle konkursowe będą oceniać uznani zawodowcy; w tym roku w jury zasiądą: Marek Kościółek, twórca Teatru Krzyk z Maszewa, Jolanta Juszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru Kropka Theatre z Warszawy oraz Mariusz Orzełek, dyrektor Teatru Pod Orzełkiem z Białegostoku. Tegoroczny program obfituje w bardzo różnorodne propozycje, które bez wątpienia umożliwią zetknięcie z magią żywego teatru.

 

Festiwal zainauguruje w poniedziałek, 19 czerwca, spektakularny „Karnaval” w wykonaniu estońskiego Teatru Maski i Ruchu Giraffe Royal. W programie imprezy tradycyjnie znajdą się otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe dziecięce i młodzieżowe oraz spektakle teatrów zawodowych z Polski i zagranicy, Ulica i Plac Teatralny, czyli animacje artystyczne z udziałem aktorów i publiczności. Zobaczymy efektowne spektakle plenerowe – „Różowy Punk” krakowskiego Teatru Nikoli, głośny „Ostatni bastion” Teatru Wędrujące Lalki Pana Pejo z Sankt Petersburga oraz happening „Żywe obrazy”.

Teatralne spotkania zakończy w czwartek, 22 czerwca, podwójne spotkanie. Z niezwykłym malarzem, scenografem i twórcą plakatów filmowych (m.in. „Nikifor”) Dariuszem Milińskim, autorem towarzyszącej wydarzeniu wystawy baśniowych obrazów, oraz aktorami Teatru Przebudzeni z Ostródy, którzy pokażą znakomity, wielokrotnie nagradzany spektakl „Szatnia”.

Spektakle konkursowe w kategorii dziecięcej rozpoczynamy w poniedziałek od godziny 11.30, potrwają do 13.00, natomiast we wtorek od godziny 8.30 do 17.15 (ostatnia prezentacja w kategorii młodzieżowej). W środę przed suwalską publicznością zaprezentują się grupy młodzieżowe. Ich przedstawienia można oglądać od godziny 8.30 do 18.10. Wstęp wolny. Szczegółowy program prezentacji w załączniku. Szczegółowy program festiwalu na www.soksuwalki.eu.

Wydarzenia towarzyszące:

„Karnaval”, Teatr Giraffe Royal z Estonii

Spektakl oszałamia kolorami i ruchem, dosłownie wciągając widza w inny świat. Wyjątkowe wyczucie sceny, znakomita inscenizacja, świetna gra aktorska, doskonała choreografia i scenografia daje widzom poczucie dotknięcia magii teatru. Jego wielowarstwowość sprawia, że każdy widz znajdzie własną interpretację dla przesłania.

Poniedziałek, 19.06. godz. 18.00, Sala im. A. Wajdy SOK, ul. Jana Pawła II 5, bilety 15 zł.

„Różowy Punk”, Teatr Nikoli z Krakowa

Urzekający poetyką ulicznego teatru spektakl wywołuje w widzach żywe emocje i pobudza wyobraźnię. Różowy Punk, bohater spektaklu, jest święcie przekonany, że za pomocą sztuki zmieni świat. Jego miłością jest muzyka, żyje nią i tworzy z nadzieją, że dzięki jej mocy uratuje świat. Kiedy jednak w jego życie wkracza Wujek Sim Prowokator….

Wtorek, 20.06, godz. 21.00, park Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny.

„Ostatni bastion”, Teatr Wędrujące Lalki Pana Pejo z St. Petersburga w Rosji

Efektowny i zabawny spektakl plenerowy, nawiązujący do tradycji karnawału i jarmarcznych występów kuglarzy. Utrzymany w charakterze błazeństwa, bufonady, pełen niespodzianek i mitycznych stworzeń, hipnotyzuje i zaciera fikcyjną granicę między sceną a widownią.

Środa, 21.06, godz. 21.00, park Konstytucji 3 Maja, wstęp wolny.

Dariusz Miliński, finisaż wystawy malarstwa z udziałem artysty

Malarz, scenograf i twórca plakatów filmowych, założyciel grupy artystycznej „Pławna 9” oraz, jak sam o sobie mawia: „kasztanowo-żołędziowy ludek mieszkający w dziupli swojej wyobraźni”.

Czwartek, 22.06, godz. 18.00 Galeria Patio SOK, ul. Jana Pawła II 5.

„Szatnia”, Teatr Przebudzeni z Ostródy

Zainspirowana twórczością Tadeusza Kantora nietuzinkowa opowieść o życiu i umieraniu, która przenosi nas do „bycia w niebycie”, czyli tytułowej szatni. Bohaterowie pytają o sens życia, relacje międzyludzkie, o to „jak żyć, by nadal być?”. Spektakl wyjątkowy i refleksyjny, jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności, doceniony na wielu festiwalach teatralnych w Polsce.

Czwartek, 22.06.2017, godz. 18.30, Sala im. A. Wajdy SOK, ul. Jana Pawła II 5. Bilety 10 zł.

XVI Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK Patronatem Honorowym objął Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Mecenasem Festiwalu Sponsorem Grand PRIX jest RESO Europa Service. Sponsorami: Zakład Stolarki Budowlanej CAL Z. Cywiński i wspólnicy Spółka Jawna, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o.o, Hurtownia PIKO, AGWO Serwis, Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI Spółka z o.o oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET.

Wigraszek 2017 Suwałki

Szczegółowy program spektakli konkursowych na:

http://soksuwalki.eu/wigraszek-zaprasza-juz-mozna-sie-zglaszac/

 

 

SZATNIA Teatr Przebudzeni (Ostróda), czwartek, 22.06.2017, godz. 18.30, Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5, bilety 10 zł

Ten wyjątkowy spektakl, refleksyjny i poważny, jednocześnie z nutą humoru i spontaniczności, to zainspirowana twórczością Tadeusza Kantora, nietuzinkowa opowieść o życiu i umieraniu. Spektakl pozwala widzowi poczuć się jak w tytułowej szatni – „byciu w niebyciu”, jest syntezą między tym co było, co jest i co będzie lub co może się wydarzyć. Bohaterowie robią swoisty rachunek sumienia – swój, a jednocześnie odbiorców. Stawiają pytania o zasadnicze wartości i relacje międzyludzkie, o sens życia „jak żyć, by nadal być?”. Spektakl doceniono na wielu festiwalach teatralnych w Polsce, otrzymał m.in. Grand Prix na 3. Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym BLACKOUT w Wołominie.

Teatr Przebudzeni Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (koło w Ostródzie) funkcjonuje od 2003 roku. Grupa propaguje głównie teatr ruchu i muzyki, lecz wykorzystuje również słowo. Teatr to dla grupy swoista forma terapii i wyrażania siebie, a spektakle to swego rodzaju manifesty, nad którymi zespół pracuje wspólnie. Teatr uczestniczy głównie w festiwalach osób pełnosprawnych, burząc przy tym mity i stereotypy dotyczące osób niepełnosprawnych.