21 listopada odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Gajewskiego, który przez kilkanaście lat był prezydentem Suwałk. W dość powszechnej opinii suwalczan i odwiedzających nasze miasto: zmienił Suwałki nie do poznania. Tchnął nową energię w suwalczan po utracie statusu miasta wojewódzkiego.  Zawsze miał czas dla suwalczan. W 75 rocznicę urodzin J. Gajewskiego tablica ze zdjęciem oraz notą biograficzną stanęła na skraju ronda jego imienia, u zbiegu ulic: Wojska Polskiego, Łąkowej i Zarzecze. W tej symbolicznej chwili udział wzięli m.in. przedstawiciele rodziny, jego byli współpracownicy oraz mieszkańcy miasta. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem i jego zastępcami Romanem Rynkowskim i Grzegorzem Krysą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem oraz radnymi Stanisławem Kulikowskim, Andrzejem Turowskim i Markiem Zborowskim-Weychamnem.

Te spotkanie ma wymiar symboliczny i sentymentalny. Państwa liczna obecność jest zaświadczeniem, że pamięć o wieloletnim Prezydencie Suwałk jest wciąż żywa i aktualna – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz, który wspomniał swoje lata współpracy wraz z Józefem Gajewskim.

– Suwałki zawsze były na pierwszym miejscu dla mojego ojca. Wszyscy w rodzinie wiedzieliśmy o tym. On zawsze żył sprawami miejskimi – powiedział Tomasz Gajewski, syn Józefa Gajewskiego.

– Józef Gajewski rozpoczął wiele spraw w Suwałkach, które teraz są kontynuowane i rozwijane – dodał Janusz Krzyżewski, były marszałek województwa podlaskiego i wieloletni kolega J. Gajewskiego.

Józef Gajewski był absolwentem suwalskiego Technikum Mechanicznego, Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Spółdzielni Pracy Przemysłu Skórzanego „Suwalczanka”. Potem pracował w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej i jako zastępca dyrektora w Suwalskich Zakładach Drobiarskich. Od 1981 do 1987 r. pełnił funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. A następnie do 1990 r. był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Suwałkach. Od 1987 r. do 2002 r. pracował w administracji skarbowej. Od 19 listopada 2002 r. do dnia śmierci ponownie sprawował funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. Dwukrotnie wybrany w wyborach powszechnych. W 2006 r. uzyskał rekordowe poparcie 72,88 % wyborców w I turze wyborów.  W czasie jego prezydentury zbudowano aquapark, wyremontowano halę OSiR, w 2008 r. odbył się pierwszy Suwałki Blues Festival, do Suwałk przeniósł się pierwszoligowy klub siatkarski Ślepsk, powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Rozpoczęła się budowa Suwalskiego Ośrodka Kultury, przebudowa stadionu piłkarskiego oraz suwalskich ulic, w tym ul. M. Reja i centrum miasta.  Powstały też projekty nowych, istotnych dla miasta inwestycji, np.  lotniska. Zmarł na 25 lipca 2010 r. na wakacjach we Włoszech.

J. Gajewski pośmiertnie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a suwalscy radni nadali mu tytuł Zasłużony dla Miasta Suwałk. Jego imię otrzymała sala obrad suwalskiej Rady Miejskiej i rondo. W plebiscycie czytelników „DwuTygodnika Suwalskiego” na Suwalczanian 300-lecia zajął trzecie miejsce.