W 75 rocznicę urodzin Józefa Gajewskiego, 21 listopada odsłonięto poświęconą mu tablicę ze zdjęciem oraz notą biograficzną, która stanęła na skraju ronda jego imienia, u zbiegu ulic: Wojska Polskiego, Łąkowej i Zarzecze. J. Gajewski przez kilkanaście lat był prezydentem Suwałk. W dość powszechnej opinii suwalczan i odwiedzających nasze miasto, zmienił Suwałki nie do poznania. Tchnął nową energię w suwalczan po utracie statusu miasta wojewódzkiego. Zawsze miał czas dla suwalczan. W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele rodziny, jego byli współpracownicy, samorządowcy z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem i jego zastępcami Romanem Rynkowskim i Grzegorzem Krysą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem oraz radnymi Stanisławem Kulikowskim, Andrzejem Turowskim i Markiem Zborowskim-Weychmanem oraz mieszkańcy miasta.

– Te spotkanie ma wymiar symboliczny i sentymentalny. Państwa liczna obecność jest świadectwem, że pamięć o wieloletnim Prezydencie Suwałk jest wciąż żywa i aktualna – powiedział prezydent Czesław Renkiewicz, który wspomniał swoje lata współpracy wraz z J. Gajewskim.

– Suwałki zawsze były na pierwszym miejscu dla mojego ojca. Miasto było całym jego życiem. Wszyscy w rodzinie wiedzieliśmy o tym – powiedział Tomasz Gajewski, syn J. Gajewskiego.

– Józef Gajewski rozpoczął wiele spraw w Suwałkach, które teraz są kontynuowane i rozwijane – dodał Janusz Krzyżewski, były marszałek województwa podlaskiego i wieloletni kolega J. Gajewskiego.

– Miał swoją wizje miasta i dążył do realizacji różnych pomysłów. To była pasja, zaangażowanie, wspaniała robota. To obiekty sportowe i kulturalne, jak na przykład Suwałki Ośrodek Kultury, aquapark i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która powstała za jego kadencji- zauważył radny Stanisław Kulikowski, który współpracował z J. Gajewskim przez wiele lat.

Józef Gajewski był absolwentem suwalskiego Technikum Mechanicznego, Politechniki Białostockiej oraz studiów podyplomowych w Szkole Głównej Handlowej. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. w Spółdzielni Pracy Przemysłu Skórzanego „Suwalczanka”. Potem pracował w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej i jako zastępca dyrektora w Suwalskich Zakładach Drobiarskich. Od 1981 do 1987 r. pełnił funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. A następnie do 1990 r. był Przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Suwałkach. Od 1987 r. do 2002 r. pracował w administracji skarbowej. Od 19 listopada 2002 r. do dnia śmierci ponownie sprawował funkcję Prezydenta Miasta Suwałk. Dwukrotnie wybrany w wyborach powszechnych. W 2006 r. uzyskał rekordowe poparcie 72,88 % wyborców w I turze wyborów.  W czasie jego prezydentury zbudowano aquapark, wyremontowano halę OSiR, w 2008 r. odbył się pierwszy Suwałki Blues Festival, do Suwałk przeniósł się pierwszoligowy klub siatkarski Ślepsk, powstała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach. Rozpoczęła się budowa Suwalskiego Ośrodka Kultury, przebudowa stadionu piłkarskiego oraz suwalskich ulic, w tym ul. M. Reja i centrum miasta.  Powstały też projekty nowych, istotnych dla miasta inwestycji, np.  lotniska. Zmarł na 25 lipca 2010 r. na wakacjach we Włoszech.

J. Gajewski pośmiertnie otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a suwalscy radni nadali mu tytuł Zasłużony dla Miasta Suwałk. Jego imię otrzymała sala obrad suwalskiej Rady Miejskiej i rondo. W plebiscycie czytelników „DwuTygodnika Suwalskiego” na Suwalczanian 300-lecia zajął trzecie miejsce.