Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach, realizuje projekt dzięki któremu suwalczanie zyskają  dostęp  do wysokiej jakości usług medycznych w zakresie diagnostyki i leczenia osteoporozy.

 

Suwalski szpital razem ze Szpitalem Ratunkowym w Grodnie pozyskał na realizację projektu  „Modelowy program opieki zdrowotnej walki z osteoporozą w obszarze przygranicza polsko-białoruskiego” 1 852 281,60 EUR.

Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach w ramach projektu za 1 173 448,60 EUR m.in. zmodernizuje Oddział Reumatologii z Pododdziałem Geriatrycznym i wyposaży nowo wyremontowany Oddział Reumatologii Oraz Oddział Ortopedyczno Urazowy w specjalistyczny sprzęt i urządzenia medyczne. Podniesiony zostanie poziomu wiedzy specjalistycznej personelu medycznego poprzez wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, pogłębienie wiedzy, zwiększenie świadomości mieszkańców na temat roli profilaktyki i wczesnej diagnozy osteoporozy dla podjęcia skutecznego leczenia i prowadzenia normalnego, wygodnego trybu życia.

Suwałki Adam Szałanda szpital– Najbardziej zyskają na tym pacjenci, gdyż zwiększamy zakres usług naszego szpitala. Wyposażyliśmy już Oddział Reumatologii z Pododdziałem Geriatrycznym w pracownię  densytometrii do badaniu gęstości kości. W każdej chwili możemy uruchomić tu też poradnię osteoporozy, w której przyjmować będą przeszkoleni za pieniądze z tego samego projektu lekarze. Czekamy teraz tylko na ogłoszenie konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia – mówił dyrektor szpitala Adam Szałanda.

 

Waldemar Baranowski1– Osteoporoza jest jedną z chorób, którą często diagnozuje się w zaawansowanym stadium rozwoju, lub po złamaniu kości, co niezwykle utrudnia leczenie. Czasami kończy się ono inwalidztwem, dlatego społeczne i ekonomiczne koszty osteoporozy są olbrzymie – mówił Valdemar Baranovskij, specjalista ds. projektów unijnych w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach.

 

 

Ze względu na częstość występowania osteoporoza  jest uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną. Według statystyk, występuje ona u co 10-tej osoby w populacjach całego świata, stąd często określa się ją „epidemią XXI w”.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Skutkuje przede wszystkim pogorszeniem się stanu kości, co naraża chorych na większe ryzyko złamania. Choroba jest szczególnie groźna dla starszych – o wiele częściej niż młode osoby ulegają one różnym urazom.

Rokowanie w leczeniu osteoporozy jest najlepsze, gdy pacjent możliwie jak najszybciej zostanie zdiagnozowany, dlatego tak istotne są  przeprowadzane regularnie  badania kontrolne. Densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju, a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Badanie jest zalecane osobom po 40. roku życia, w rodzinie których stwierdzono przypadki osteoporozy oraz wszystkim kobietom po 50. i mężczyznom po 55 roku życia.