Tradycyjnie na koniec roku „DwuTygodnik Suwalski” prezentuje swój ranking wydarzeń ostatnich 12 miesięcy. Chociaż był to rok pełen ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, to nie brakowało wielu ciekawych imprez sportowych i kulturalnych w Suwałkach.
SPORT
– Tak jak przed rokiem wyjątkowym wydarzeniem w suwalskim sporcie były występy siatkarzy w Plus Lidze. W pierwszym sezonie występów w najwyższej lidze siatkarskiej suwalski zespół zajął dziewiątą lokatę w tabeli. Ze względu na epidemię koronawirusa rozgrywki zakończyły się po 24 kolejce rundy zasadniczej. Ostatecznie Ślepsk Malow po wygraniu 11 spotkań z dorobkiem 31 pkt. zajął dziewiątą lokatę w tabeli Plus Ligi. Jeszcze lepiej suwalska drużyna rozpoczęła nowy sezon. Zajmowała nawet trzecią lokatę w tabeli. Największy wpływ na wyniki Ślepska Malow mają: Joshua Tuaniga, Bartłomiej Bołądź, Kevin Klinkenberg, Andreas Takvam, Cezary Sapiński, Paweł Filipowicz, Marcin Waliński, Tomas Rousseaux i Mateusz Czunkiewicz.
– Bardzo udany był to rok dla oszczepniczki LUKS Hańcza Suwałki Marii Andrejczyk, która wydaje się odzyskiwać olimpijską dyspozycję sprzed 4 lat. M. Andrejczyk wywalczyła trzeci tytuł mistrzyni Polski w rzucie oszczepem oraz osiągnęła swój drugi najdalszy rzut w karierze. W Chorzowie na Memoriale Kamili Skolimowskiej osiągnęła 65 m 70 cm. Dalej rzuciła tylko na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro. W 2020 r. M. Andrejczyk wynikiem 62 m 48 cm ustanowiła także rekord suwalskiego stadionu lekkoatletycznego podczas mityngu „Z oszczepem nad Czarną Hańczą”. A przed kilkunastoma dniami zajęła trzecie miejsce wśród lekkoatletek w najbardziej prestiżowym rankingu w polskiej lekkoatletyce, czyli w rankingu „Złote Kolce”. M. Andrejczyk zajmuje też czwarte miejsce w światowym rankingu oszczepniczek.
– SKB Litpol Malow Suwałki po raz osiemnasty został drużynowym mistrzem Polski w badmintonie. Suwalska drużyna bez porażki wygrała rundę zasadniczą badmintonowej ekstraklasy, po której ze względu na koronawirusa zakończono tegoroczne rozgrywki. Suwalski zespół bardzo dobrze rozpoczął też rozgrywki ekstraligi w sezonie 2020/21. Po rozegraniu dwóch turniejów prowadzi z kompletem zwycięstw. To nie jedyne sukcesy badmintonistów z suwalskiego klubu. Złoty, srebrny i brązowy medal wywalczyli badmintoniści SKB Suwałki w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Elity rozegranych w Białymstoku. W grze podwójnej mężczyzn Michał Łogosz grający z Przemysławem Wachą zostali mistrzami Polski. Tytuł wicemistrzowski wywalczył Mateusz Świerczyński w grze pojedynczej mężczyzn, a brązowy medal w singlu kobiet zdobyła Anastasija Chomicz.
– Ze zmiennym powodzeniem w 2020 roku rywalizowali piłkarze suwalskich Wigier. Najpierw po bardzo nieudanej rundzie wiosennej, w której zdobyli tylko 7 punktów, spadli z I ligi. W całym sezonie 2019/20 w rozgrywkach I ligi Wigry wygrały 7 meczów i poniosły aż 22 porażki. Z dużo większym powodzeniem suwalska drużyna rywalizowała w rozgrywkach II ligi. Po serii zwycięstw zajmowała nawet pierwsze miejsce w tabeli. Potem przytrafiło się kilka mniej udanych meczów, ale Wigry wciąż utrzymują się w czołówce II ligi. Bardzo dobrze w zespole odnaleźli się piłkarze, którzy powrócili do Wigier: Kamil Adamek i Adrian Piekarski. Dobrze prezentują się też pozostali piłkarze. Widać efekty pracy Dawida Szulczka, młodego trenera suwalskiej drużyny.
– Był to niezwykle udany sezon dla lekkoatletów suwalskiej Hańczy. O sukcesach M. Andrejczyk już pisaliśmy. Bardzo dobrze na Mistrzostwach Polski seniorów zaprezentowali się oszczepnicy LUKS Hańczy Suwałki: Hubert Chmielak wywalczył brązowy medal, a Piotr Lebioda zajął piąte miejsce. Z dużym powodzeniem suwalscy lekkoatleci rywalizowali też na Mistrzostwach Polski do lat 18 (finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży), gdzie Gabriela Butkiewicz wygrała rzut oszczepem, a Kornel Rybacki (na zdjęciu) był najszybszy na 110 m ppł. Udało się też zorganizować na suwalskim stadionie lekkoatletycznym bardzo udany mityng „Z oszczepem nad Czarną Hańczą”.
– Pomimo obowiązujących dużych ograniczeń związanych z epidemią odbył się IV Międzynarodowy Memoriał Ireny Warakomskiej w szachach. Do Suwałk przyjechało 141 szachistów z różnych części Polski oraz z: Hiszpanii, Holandii, Estonii, Ukrainy, Szwecji i Austrii. To był największy turniej szachowy w naszym regionie. Szymon Gumularz z Polonii Wrocław wygrał grupę A, a Michalina Rudzińska z KSz Hańcza Suwałki (na zdjęciu) zajęła dziewiątą lokatę. W grupie B najlepszy okazał się Tomasz Rak z Olsztyna, który wyprzedził Michała Wierzbickiego z KSz Hańcza Suwałki i Adama Ryszkiewicza z UMKSz Jaćwież Suwałki. W kategorii C wygrał Dorian Sawicki z KSz Hańcza Suwałki, a trzecią lokatę zajął Szymon Wawrukiewicz z UMKSz Jaćwież. Organizatorem turnieju było Stowarzyszenie im. Ireny Warakomskiej.
KULTURA
– W 2020 roku otwarto dwie nowe przestrzenie do prowadzenia działalności kulturalnej w Suwałkach. W połowie lutego oddano do użytku po remoncie budynek przy ul. T. Noniewicza 71 Suwalskiego Ośrodka Kultury. Na początek w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 odbył się wernisaż IV Suwalskiego Salonu Sztuki. Zaprezentowano wszystko co najlepsze w suwalskiej plastyce. Nie zabrakło też kameralnych koncertów suwalskich zespołów. W lipcu otwarto Galerię Sztuki Współczesnej „Stara Łaźnia” prowadzoną przez SOK, a zlokalizowaną na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą. Na inaugurację działalności galerii zaprezentowano wystawę rzeźb i instalacji artystów związanych z Suwalszczyzną i pograniczem polsko-litewskim. Adaptacja łaźni oraz rewitalizacja (a właściwie budowa) bulwarów pochłonęły ok. 16,5 mln zł, z czego 6,2 mln zł pochodziło z funduszy unijnych oraz z budżetu państwa.
– W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej przy ul. E. Plater 33A zaprezentowano fotografie z suwalskich ślubów i wesel. Najstarsze pochodziły sprzed 95 lat, ale najwięcej było tych z lat 70-tych i 80-tych. Były to portrety ślubne, monidła, zdjęcia z wesel mieszkańców Suwałk i regionu, zdjęcia z zakładów fotograficznych oraz wykonane przez fotografów prywatnych, wspomnienia, wspomnienia… Na otwarciu wystawy „Fotografowanie szczęścia. Suwalskie dawne śluby i wesela” zaśpiewał zespół „Suwalskie Starszaki”. Była to jedna z imprez przygotowanych w 75-lecie suwalskiej Biblioteki. Z okazji tego jubileuszu placówka przeszła gruntowny remont, sfinansowany z budżetu miejskiego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą Fundacja ART-SOS Alicji Roszkowskiej zorganizowała cykl koncertów muzyki klasycznej „Obiady czwartkowe”, na który złożyło się pięć spotkań, z czego dwa odbyły się w przestrzeni otwartej przy Starej Łaźni, dwa w jej wnętrzach, a piąte zorganizowano on-line. W czasie tych koncertów suwalczanie mogli posłuchać m.in. utworów Chopina, Lehara czy Bizeta oraz Koncertu Niepodległościowego „Mistrz i uczeń”. Od 8 lat Fundacja promuje młodych i zdolnych artystów z regionu. Przygotowała ponad 60 koncertów muzyki klasycznej, które w Salonie Muzycznym przy ul. Chłodnej wysłuchało ponad 3,5 tys. słuchaczy. Wystąpiło 73 mistrzów, u boku których zaprezentowało się 80 uczniów.
– Koncert Ani Brody, promocja najnowszej książki Tomasza Na-ruszewicza poświęconej dziejom Suwałk i regionu, spotkanie z malarzem – amatorem Jerzym Szulińskim, finał konkursów „Żywa okładka książki”, „Galeria zwierzaków domowych” oraz plebiscytu na Suwalczanina 300-lecia i duchy biblioteczne obejrzeć można było podczas wirtualnej Nocy Bibliotek 2020 pod hasłem „Biblioteka z duchem”. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa doroczna akcja odbyła się na kanale YouTube. Wciąż jest ona do obejrzenia pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=qGLi5wif9hs
Również tegoroczną Noc Muzeów suwalskie Muzeum Okręgowe przygotowało w wersji wirtualnej. Do obejrzenia: TUTAJ >>
– W Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20, ul. T. Noniewicza 71 zaprezentowano wystawę podsumowującą czterdzieści lat pracy artystycznej Jerzego Malinowskiego. Autor jest rodowitym suwalczaninem, długoletnim pracownikiem suwalskich instytucji kultury. Ekspozycja zawierała ponad 70 prac reprezentatywnych dla bogatej i różnorodnej twórczości artysty. J. Malinowski jest twórcą wszechstronnym, uprawia malarstwo, rysunek, grafikę. Zajmuje się także projektowaniem i konserwacją dzieł sztuki. Bierze udział w licznych przeglądach i plenerach, jest również uczestnikiem i organizatorem wystaw. Jest wychowawcą pokoleń młodzieży wrażliwej na piękno i twórcą wielu prac znajdujących się w zbiorach instytucjonalnych i kolekcjach prywatnych oraz autorem scenografii i znaków firmowych.
– Dwoje suwalczan wydało w tym roku interesujące książki. W kwietniu ukazała się pierwsza powieść suwalczanki Eweliny Domańskiej „itakjuzniezyjesz.com” (i tak już nie żyjesz). Jej pierwsze publikacje pojawiły się na portalu Wattpad pod nickiem: yannissonne. Książka opowiada o zagrożeniach pojawiających się w internecie.
Swoją kolejną powieść wydał Artur Urbanowicz, suwalski pisarz, autor poczytnych i nagradzanych książek grozy. W tym roku ukazała się książka „Paradoks”. Jest w niej fantastyka, mroczna historia, połączona z dość subtelną grozą oraz szczyptą humoru. Pomimo panujących ograniczeń suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej zorganizowała spotkania autorskie z E. Domańską i A. Urbanowiczem.