17 listopada rozpoczęła się VI edycja Forum Biznesowego Pogranicza Energia i Biznes pod hasłem „Energia i biznes”. Przez 2 dni odbywa się w Suwałkach najważniejsza gospodarcza impreza północno-wschodniej Polski. W tym czasie sale konferencyjne Parku Naukowo-Technologicznego „Polska-Wschód” zapełniły się przedsiębiorcami, przedstawicielami władz publicznych, organizacji i instytucji otoczenia biznesu.
Jako wskazali organizatorzy, Forum staje się okazją do dyskusji o najbardziej aktualnych wyzwaniach i problemach polskiej gospodarki. Wydarzenie za cel obrało zgromadzenie przedstawicieli biznesu, instytucji okołobiznesowych, ekspertów, samorządowców oraz administracji rządowej, aby wspólnie zastanowić się nad problematyką bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Dyskusja miała i ma miejsce w czasie gdy gospodarka znajduje się w samym środku kryzysu, a ceny paliw oraz energii rosną w galopującym tempie.
W Forum wzięli udział prelegenci w osobach: prof. Witolda Orłowskiego (głównego ekonomisty PWC), dr. Janusza Steinhoffa (eksperta BCC i byłego ministra gospodarki), Piotra Woźniaka (byłego ministra gospodarki), dr. Artura Bartoszewskiego (ekonomisty SGH). Gośćmi spotkania byli także: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, radni wojewódzcy Cezary Cieślukowski i Waldemar Kwaterski. Licznie uczestniczyli w Forum także miejscy radni. Gospodarzem spotkania był prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz prezes Parku Naukowo-Technologicznego Dariusz Bogdan.
W wystąpieniu powitalnym prezydent Cz. Renkiewicz powiedział:
– Cieszę się, że gościmy dzisiaj ekspertów, w tym teoretyków i praktyków. Jesteśmy tu by szukać rozwiązań jeszcze innych, niż rządowe i samorządowe oraz wynikające z determinacji i działań samych mieszkańców. Problemów z energią mamy mnóstwo. Zagadką jest co będzie z przetargiem na dostawę energii, gdzie do pierwszego przetargu nikt nie przystąpił. Jak utrzymamy Aquapark, gdy cena miesięcznych opłat za energię wzrośnie do 0,5 mln zł? Jak i gdzie można zaoszczędzić na oświetleniu ulicznym? Jak zoptymalizować procesy i koszty budowy i użytkowania fotowoltaiki? Wierzę, że dyskusje w tej sali dadzą odpowiedź na te i wiele innych problemów.
Pierwszego dnia odbyły się: sesja „Polska gospodarka i jej perspektywy na przyszłość”, debata „Bezpieczeństwo energetyczne w Polsce”, wykład „Biznes pod wpływem inflacji, wojny, podwyżek cen energii i geopolityki” oraz panel dyskusyjny „Odpady jako alternatywne źródło energii”.