Uprawnieni suwalczanie mogą zapisywać się w sześciu punktach prowadzących szczepienia przeciw COViD-19. Mają taką możliwość czysto teoretycznie, bo w żadnym nie można już zapisać się na najbliższe terminy.
W czasie spotkania z przedstawicielami pięciu suwalskich zakładów Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które zgłosiły swoją gotowość udziału w Narodowym Programie Szczepień, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zadeklarował, że wystąpi do suwalskich POZ z pismem zwracającym uwagę na problem małej liczby punktów szczepień w naszym mieście oraz zaapeluje do nich aby dołączyły do szczepienia suwalczan przeciw koronawirusowi. Obecni podczas tego spotkania lekarze zwrócili uwagę na to, że mała liczba zgłoszonych gabinetów POZ, które zgodnie z zapowiedziami rządowymi mają otrzymać po 30 szczepionek tygodniowo, nie pozwoli na właściwe tempo szczepienia suwalczan.
Szpital dołącza
Już po spotkaniu w ratuszu dyrektor suwalskiego Szpitala Wojewódzkiego poinformował, że jego placówka przystąpiła do programu szczepień populacyjnych. Zapisy chętnych na szczepienia ruszą od wtorku (26.01) pod numerem telefonu (87) 562 94 91. Szpital Wojewódzki jest więc szóstym w Suwałkach punktem szczepień. Poprawi to dostęp do szczepień w Suwałkach, ale wciąż łatwiej będzie zaszczepić się przeciw COViD-19 w Łomży czy Białymstoku.
Szczepienia mało dostępne w Suwałkach
Z informacji, które otrzymujemy od Czytelników wynika, że wielu z uprawnionych do szczepień suwalczan nie mogło zapisać się na szczepienia w naszym mieście. Ponad 80-letnim suwalczanom proponowano zapisanie się na szczepienia w Augustowie, Olecku lub Rutce-Tartak. Przypomnijmy, że szczepienia najstarszych seniorów rozpoczęły się 25 stycznia. W Suwałkach szczepienia przeciw COViD-19 prowadzą:
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Antoniego Patli;
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Emilii Plater;
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Medycyny Rodzinnej s.c. – ul. Emila Młynarskiego;
– Praktyka Lekarzy Rodzinnych „NA KLONOWEJ” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Klonowa;
– „PRYMUS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Ludwika Waryńskiego,
– Poradnia Podstawowej Opieki Zdrowotnej – ul. Szpitalna 60.
Na szczepienie zarejestrować się można on-line przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/ Mieszkańcy Suwałk mogą uzyskać więcej informacji na temat szczepień dzwoniąc do Pauliny Staszkiewicz z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach: 87 563 56 05 lub e-mail: pstaszkiewicz@um.suwalki.pl
Mało suwalczan zaszczepionych
Wciąż trwają szczepienia medyków, pracowników domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Według rządowego raportu dotyczącego szczepień przeciw COViD-19 w Suwałkach dotąd zaszczepiło się 1200 osób. To najmniej wśród miast na prawach powiatu w podlaskim. W Białymstoku zaszczepiło się osiem razy więcej niż w Suwałkach. Również w mniejszej o kilka tysięcy mieszkańców Łomży zaszczepiło się więcej o prawie 300 osób. Z informacji, które uzyskaliśmy na 20 stycznia:
– w suwalskim Szpitalu Wojewódzkim zaszczepiło się 290 pracowników medycznych, a dalszych 118 jeszcze czekało na szczepienia,
– w suwalskim Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zaszczepiło 61 pracowników, a 3 czekało na szczepienie – do programu szczepień zgłosiło się zaledwie ok. 35 % pracowników MOPR,
– w suwalskim Domu Pomocy Społecznej „Kalina” zaszczepiło się 4 pracowników, a 55 czekało na szczepienie – do programu szczepień zgłosiło się tylko ok. 51% pracowników DPS „Kalina”.
W Suwałkach szczepienia pracowników medycznych, domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej prowadzi Szpital Wojewódzki.