Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COViD-19 rozpocznie się 15 stycznia. W Suwałkach do tej pory zgłosiło się 5 gabinetów lekarskich, które oferować będą możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi:
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Antoniego Patli;
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Emilii Plater;
– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Medycyny Rodzinnej” s.c. – ul. Emila Młynarskiego;
– Praktyka Lekarzy Rodzinnych „NA KLONOWEJ” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Klonowa;
– „PRYMUS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Ludwika Waryńskiego.
Na szczepienie zarejestrować się można będzie on-line przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/
Dlaczego tak mało punktów szczepień?
Po zapoznaniu się z mapą punktów szczepień dostępną na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/podlaskie, niepokój suwalczan wzbudził fakt, że w Suwałkach na jeden punkt szczepień przeciwko COViD-19 przypada ok. 14 tys. mieszkańców. Podczas, gdy w sąsiednim Augustowie na jeden punkt szczepień przypada tylko ok. 5 tys. osób, a w Łomży niespełna 4 tys. mieszkańców.
Dlatego „DwuTygodnik Suwalski” zapytał Ministerstwo Zdrowia, jakie działania można podjąć by w Suwałkach zwiększyć ilość punktów szczepień? Ministerstwo Zdrowia nasze pytanie przekierowało do NFZ.
Z informacji jakie uzyskaliśmy od Beaty Leszczyńskiej, rzecznika prasowego Podlaskiego Oddziału NFZ wynika, że wykaz punktów szczepień, który został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie jest na bieżąco aktualizowany. W połowie stycznia powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy. Pacjent ma dowolność, jeśli chodzi o wybór punktu szczepień, można więc zarejestrować się w dowolnym punkcie szczepień. Jednocześnie NFZ oczekuje na zgłaszanie się kolejnych placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych do programu szczepień.
– Jeżeli podmiot zgłosi gotowość, będziemy go rozpatrywać, zależy nam na tym, by szczepienia były szeroko dostępne pacjentom, jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi B. Leszczyńska z NFZ.
Rozpoczęły się szczepienia
28 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach szczepienia przeciw COViD-19. Jako pierwszy zaszczepiony został dyrektor szpitala Adam Szałanda. Szczepienia dokonała Dorota Łapińska – Koordynator ds. Szczepień. Zaszczepiła się też część pracowników szpitala.
Na swojej stronie internetowej szpital informuje, że podmioty wykonujące działalność leczniczą, które wyrażają chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 proszone są o przesłanie listy personelu. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: n.piekarska@szpital.suwalki.pl w terminie do 14 stycznia 2021 r. do godz. 12. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 87 56 29 491. Szczegóły na stronie internetowej Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.
Od 11 stycznia Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach wznowił planowe zabiegi. Były one wstrzymane przez kilka tygodni ze względu na zachorowania na COViD-19. Szpital przystąpił do programu Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla chorych hospitalizowanych z powodu COViD-19”.
Celem programu jest obniżenie poziomu stresu osób hospitalizowanych w warunkach izolacji poprzez umożliwienie kontaktu telefonicznego z osobami bliskimi oraz (w razie potrzeby) bezpośredniego kontaktu z kapelanem.