Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COViD-19 rozpocznie się 15 stycznia. W Suwałkach do tej pory zgłosiło się 5 gabinetów lekarskich, które oferować będą możliwość zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi:

– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Antoniego Patli;

– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Przychodnia Rodzinna” Jacek Obrączka – ul. Emilii Plater;

– Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Medycyny Rodzinnej” s.c. – ul. Emila Młynarskiego;

– Praktyka Lekarzy Rodzinnych „NA KLONOWEJ” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Klonowa;

– „PRYMUS” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – ul. Ludwika Waryńskiego.

Na szczepienie zarejestrować się można będzie on-line przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Szczegóły: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/

Dlaczego tak mało punktów szczepień?

Po zapoznaniu się z mapą punktów szczepień dostępną na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/podlaskie, niepokój suwalczan wzbudził fakt, że w Suwałkach na jeden punkt szczepień przeciwko COViD-19 przypada ok. 14 tys. mieszkańców. Podczas, gdy w sąsiednim Augustowie na jeden punkt szczepień przypada tylko ok. 5 tys. osób, a w Łomży niespełna 4 tys. mieszkańców.
Dlatego „DwuTygodnik Suwalski” zapytał Ministerstwo Zdrowia, jakie działania można podjąć by w Suwałkach zwiększyć ilość punktów szczepień? Ministerstwo Zdrowia nasze pytanie przekierowało do NFZ.
 Beata LeszczynskaZ informacji jakie uzyskaliśmy od Beaty Leszczyńskiej, rzecznika prasowego Podlaskiego Oddziału NFZ wynika, że wykaz punktów szczepień, który został opublikowany na stronie gov.pl/szczepimysie jest na bieżąco aktualizowany. W połowie stycznia powstanie także specjalna, interaktywna mapa, dzięki której każdy znajdzie punkt szczepień w swojej okolicy. Pacjent ma dowolność, jeśli chodzi o wybór punktu szczepień, można więc zarejestrować się w dowolnym punkcie szczepień. Jednocześnie NFZ oczekuje na zgłaszanie się kolejnych placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych do programu szczepień.

– Jeżeli podmiot zgłosi gotowość, będziemy go rozpatrywać, zależy nam na tym, by szczepienia były szeroko dostępne pacjentom, jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi B. Leszczyńska z NFZ.

Rozpoczęły się szczepienia

Szpital Suwałki, szczepienie covid Adam Szałanda28 grudnia 2020 roku rozpoczęły się w Szpitalu Wojewódzkim im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach szczepienia przeciw COViD-19. Jako pierwszy zaszczepiony został dyrektor szpitala Adam Szałanda. Szczepienia dokonała Dorota Łapińska – Koordynator ds. Szczepień. Zaszczepiła się też część pracowników szpitala.
Na swojej stronie internetowej szpital informuje, że podmioty wykonujące działalność leczniczą, które wyrażają chęć udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 proszone są o przesłanie listy personelu. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: n.piekarska@szpital.suwalki.pl w terminie do 14 stycznia 2021 r. do godz. 12. Informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 87 56 29 491. Szczegóły na stronie internetowej Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach.

Od 11 stycznia Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach wznowił planowe zabiegi. Były one wstrzymane przez kilka tygodni ze względu na zachorowania na COViD-19. Szpital przystąpił do programu Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie „Bądź przy mnie – wsparcie społeczne i duchowe dla chorych hospitalizowanych z powodu COViD-19”.
Celem programu jest obniżenie poziomu stresu osób hospitalizowanych w warunkach izolacji poprzez umożliwienie kontaktu telefonicznego z osobami bliskimi oraz (w razie potrzeby) bezpośredniego kontaktu z kapelanem.