– Teraz bezrobocie w Suwałkach (5,5%) jest znacznie niższe niż średnia w województwie podlaskim (6,8%) i nieco wyższe niż średnia krajowa (5%).  Suwalski Powiatowy Urząd Pracy ma kilkadziesiąt ofert pracy, w tym 24 miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością

– Oficjalnie ponad 1,5 tys. cudzoziemców pracuje w Suwałkach. Nikt nie wie ilu jest ich poza oficjalnymi statystykami

– Oficjalnie zdecydowanie najwięcej zatrudnionych jest Białorusinów. Znacznie mniej jest Ukraińców i Gruzinów. Nie brak też pracowników z tak odległych krajów jak: Kolumbia, Wenezuela, Filipiny, Nepal i Sri Lanka


Bezrobocie w Suwałkach należy do najniższych w województwie podlaskim, tak wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy. GUS podaje, że stopa bezrobocia w Suwałkach na koniec listopada 2024 r. wynosiła 5,5% i była o 0,1% Niższa niż na koniec 2023 r.

Kamil Czarniawski dyrektor PUPO tym, jaka jest aktualna sytuacja na suwalskim rynku pracy rozmawiamy z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach Kamilem Czarniawskim.

– Ilu mamy bezrobotnych w Suwałkach?
– Na koniec grudnia 2024 roku zarejestrowanych ogółem było 2 151 osób bezrobotnych, z których 1 553 osoby były to osoby z miasta. Stopa bezrobocia w naszym mieście wynosiła pod koniec listopada 2024 r. – 5,5%.

– Jakie oferty pracy czekają na bezrobotnych mieszkańców miasta?
– Koniec roku i początek nowego nie sprzyja zatrudnianiu nowych pracowników, dlatego też w tym okresie w urzędach nie ma zbyt wielu ofert pracy. Na dzień 13.01.2025 r. urząd dysponował 89 miejscami pracy, w tym 24 miejscami pracy dla osób z niepełnosprawnością. Są to m.in. oferty pracy na stanowiska: asystent kas samoobsługowych, pomocnik produkcji, sprzedawca, kierowca cysterny, operator oczyszczalni ścieków-elektryk, technik elektroradiolog, kierowca samochodu ciężarowego, kucharz, magazynier z uprawnieniami UDT, operator ładowarki, elektryk, mechanik maszyn i urządzeń, specjalista ds. inżynieryjno-technicznych, mechanik samochodowy, diagnosta samochodowy, agent ochrony, mechanik samochodów ciężarowych, pracownik produkcji.

– Czy wśród ofert pracy są projekty dotyczące osób w wieku przedemerytalnym?
– Każda osoba bez względu na wiek może korzystać z pośrednictwa pracy urzędu.
Zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferty pracy nie mogą zawierać znamion dyskryminujących ze względu na wiek, płeć, narodowość, wyznanie religijne, itp. Co oznacza, że pracodawca składając do urzędu ofertę pracy nie może wskazać, że dotyczy ona osób w wieku przedemerytalnym, czy osób młodych. Szczególnym przypadkiem są oferty prac subsydiowanych realizowane w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej EFS+, które dedykowane są poszczególnym grupom osób bezrobotnych, w tym np. osobom w wieku 50+. Z doświadczenia wiemy jednak, że osoby powyżej 50 roku życia mają duże problemy ze znalezieniem zatrudnienia na lokalnym rynku pracy głównie z uwagi na wiek. Aby zachęcić pracodawców do zatrudnienia osób starszych urząd od kilku lat realizuję szereg działań wpierających finansowo przedsiębiorców chcących zatrudnić osobę w wieku powyżej 50 roku życia. Wzorem lat ubiegłych, w bieżącym roku urząd realizuje projekt pn. „Aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Suwałkach – 2025 r.” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Z programu tego mogą skorzystać zarówno osoby młode jak i osoby w wieku 50+. Działania przewidziane w projekcie to m.in. poradnictwo zawodowe, w tym utworzenie/modyfikacja Indywidualnego Planu Działania oraz ocena umiejętności cyfrowych, pośrednictwo pracy, staże, prace interwencyjne, doposażenie/wyposażenie stanowiska pracy czy przyznanie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej. Wszelkie informacje odnośnie grupy docelowej, planowanych działań, przewidzianych terminów i innych ważnych aspektów znajdą państwo na stronie internetowej urzędu (www.suwalki.praca.gov.pl) lub na naszym profilu na Facebooku.

– Czy w Suwałkach są zatrudnieni pracownicy innych narodowości?
– W sytuacji braku rąk do pracy, zwłaszcza w pracach trudnych, zmianowych, na produkcji, pracodawcy poszukują cudzoziemców. Coraz częściej są oni widoczni na naszych ulicach, w sklepach czy miejscach pracy. Poza obywatelami Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii spotkać można także obywateli Filipin, Indii, Kolumbii, Wenezueli, Egiptu, Nepalu, Sri Lanki, Uzbekistanu, Tadżykistanu.

W 2024 roku pracodawcy poprzez portal www.praca.gov.pl zgłosili 404 powiadomienia o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy, w tym 345 z miejscem pracy w Suwałkach. Jednak te liczby nie odzwierciedlają realnej liczby obecnie pracujących w naszym mieście Ukraińców. Do urzędu wpłynęło również 1 366 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom, w tym 1 201 dotyczyło obywateli Białorusi, 101 Ukrainy, 51 Gruzji, 12 Mołdawii i 1 Armenii. Z 1 366 oświadczeń, 1 204 wskazywały miejsce wykonywania pracy w Suwałkach. Legalizacją pracy cudzoziemców z pozostałych krajów zajmują się wojewodowie.

– Dziękujemy za rozmowę.