„Syberiada”– obóz przetrwania, warsztaty, spotkania z literatami piszącymi o Syberii, nagrania historii mówionych przez Sybiraków – to tylko niektóre działania zrealizowane w czasie całorocznego projektu „Syberia niejedno ma imię – mosty historii” realizowanego przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. Uczestniczą w nim świadkowie historii – Sybiracy, ale także młodzież i dzieci, dla których słowa „Syberia” czy „Sybir” to tylko puste dźwięki. Pracownicy suwalskiej biblioteki w roku 2019 postarali się wypełnić je treścią.
Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej zarejestrowała i zarchiwizowała wspomnienia Sybiraków, którzy po powrocie z zesłania osiedlili się w Suwałkach: Stanisława Urbanowicza, Zygmunta Poczobuta, Stanisława Złotkowskiego oraz Ryty Mitros i Janiny Moldenhawer, których rodziny zostały wywiezione na Syberię. Opracowane fragmenty relacji świadków historii są opublikowane na stronie www.digi.bpsuwalki.pl
Dorośli i młodsze pokolenia spotkali się z: Małgorzatą Szumską, autorką książki „Zielona sukienka” – wyśmienitego reportażu historycznego o wyprawie śladami zesłanej na Syberię babci Janki oraz z Tomaszem Grzywaczewskim, podróżnikiem, autorem m.in. wyprawy wzdłuż Transpolarnej Magistrali Kolejowej na Syberii.
Finał projektu zaplanowano na 12 grudnia w bibliotece przy ul. E. Plater 33A. Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych tematyką syberyjską. W programie m.in. film o Sybirakach z Suwalszczyzny oraz spotkanie z podróżnikiem Piotrem Malczewskim. Wstęp wolny.
26 listopada 2019