Święto patriotyzmu

Święto patriotyzmu

W I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej w Suwałkach 17 października odbył się jubileusz XXX Wojewódzki Festiwal Piosenki i Poezji Patriotycznej.

W otwarciu Festiwalu wziął udział m. in. Dariusz Piontkowski – Minister Edukacji i Nauki, poseł Jarosław Zieliński, Beata Pietruszka Podlaski Kurator Oświaty, Roman Rynkowski zastępca prezydenta Suwałk, Przewodniczący Rady miejskiej Zdzisław Przełomiec z radnymi.

– Pamiętajmy, że kultura i historia łączy Polaków. Dlatego musimy zadbać o to, by młode pokolenia kochały swoją ojczyznę – powiedział podczas swojego wystąpienia D. Piontkowski

Na scenie wystąpili uczestnicy z wielu miejscowości województwa podlaskiego. Łącznie wystąpiło 68 podmiotów wykonawczych: zespołów, solistów i recytatorów. Łącznie ponad 100 wykonawców. Uczniowie za pomocą wierszy, piosenek i napisanych przez siebie utworów opowiadali o swojej miłości do ojczyzny i oddali hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

Poziom festiwalu był bardzo wysoki, dlatego jury przyznało w dwóch kategoriach po cztery równorzędne pierwsze miejsca.

W kategorii recytacja: na najwyższym stopniu podium stanęły ex aequo: Maja Kałęka z I LO w Suwałkach, a także Zuzanna Bagan z tej samej szkoły oraz Patrycja Niedźwiedzka z II LO w Augustowie i Amelia Andrychowska z I LO w Łomży.

W kategorii piosenka zwyciężyli: Magdalena Głębocka z I LO z Łomży, Natalia Popławska z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, chór Exactus z I LO w Białymstoku i Adam Long z I LO w Augustowie.

W ostatniej kategorii – twórczość własna, nagrody główne otrzymali: Michał Dzierżek i Małgorzata Ogonowska z I LO w Białymstoku.

Festiwal stworzył i przez 30 lat organizuje polonista Marek Urbanowicz.

Top