14 Suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego obchodził dziś (18.09.) swoje piąte święto. Z tej okazji w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego można było podziwiać widowiskowe pokazy walk, musztry oraz sprzętu wojskowego.

W uroczystości wzięli udział między innymi: Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz posłowie na Sejm RP Bożena Kamińska i Jarosław Zieliński, wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, a także Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko.

Piąte święto suwalskiego Dywizjonu było okazją do nagrodzenia żołnierzy i pracowników jednostki ale też do przypomnienia historii wojska stacjonującego w Suwałkach od niemalże 200 lat.

Dwa lata temu, również podczas święta dywizjonu, głośno mówiło się o likwidacji suwalskiej jednostki. Miało to nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat, a wszystko miało związek z „Programem rozwoju sił zbrojnych na lata 2009 – 2018”. OD roku wiadomo, że wojsko w Suwałkach zostanie.

– Wszystko za sprawą sytuacji, która panuje na Ukrainie. Konflikt pomiędzy ukraińskimi wojskami oraz prorosyjskimi separatystami spowodowały, że dowództwo wojsk polskich zaniechało planów rozformowania suwalskiego dywizjonu – mówił w trakcie swego przemówienia Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Na zakończenie przemówienia Prezydent Suwałk złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom cywilnym Dywizjonu życzenia zdrowia i pomyślności. – Życzę oficerom i żołnierzom by byli żołnierzami wzorowymi, znakomicie wyszkolonymi, pracującymi na jeszcze doskonalszym i nowocześniejszym sprzęcie. Pozdrawiam również Wasze rodziny – mówił Czesław Renkiewicz – My, Suwalczanie jesteśmy szczęśliwi i dumni, że jesteście i będziecie z nami w Suwałkach.

Święto dywizjonu to już tradycyjnie dni otwarte w koszarach przy ulicy Wojska Polskiego. Mieszkańcy Suwałk mogli zwiedzać jednostkę „od środka”. Oglądać sprzęt wojskowy, podziwiać wyszkolenie żołnierzy oraz nauczyć się strzelać z prawdziwej broni.