Wigilia Miejska

Wigilia Miejska

Po dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami wprowadzonymi z powodu epidemii na Plac Marii Konopnickiej powrócił Jarmark Świąteczny i Wigilia Miejska. Przez dwa dni (18 i 19 grudnia) suwalczanie mogli zrobić przedświąteczne zakupy na straganach pełnych lokalnych smakołyków  i świątecznych upominków.

Wieczorem 18 grudnia wielu suwalczan obejrzało inscenizację ludowych opowieści Mikołaja Gogola “Wieczory na Chutorze w pobliżu Dikańki” przygotowaną przez Związek Ukraińców w Suwałkach. „Wieczory na Chutorze…” to niezwykle popularne na Ukrainie opowieści nawiązujące do wierzeń, baśni i legend ludności zamieszkującej tereny Ukrainy.

19 grudnia ponownie odbyła się Wigilia Miejska. Pomimo nienajlepszej pogody na Placu M. Konopnickiej pojawiło się wielu suwalczan. Wszystko odbywało się z zachowaniem ograniczeń obowiązujących w czasie pandemii. Przy miejskiej choince pojawił się św. Mikołaj z workiem upominków. Życzenia świąteczne i noworoczne złożyli samorządowcy: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, radny Jacek Niedźwiedzki, wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz oraz Moderator Miasta Suwałki ks. Jarema Sykulski.

– Spotykamy się po przerwie, po to by wspólnie świętować. Rok temu z uwagi na pandemię i obowiązujące wtedy przepisy zrezygnowaliśmy z organizacji Wigilii Miejskiej. W tym roku postanowiliśmy, że tradycyjne spotkanie odbędzie się ale w innej formie, niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Nie będziemy łamali się opłatkiem oraz nie będziemy wspólnie smakowali suwalskiego jadła. Osobom zainteresowanym wydamy pakiety z żywnością. Pandemia nie zabrała nam ochoty do bycia razem i do wspólnego spotkania. Zatem, choć z ostrożnością skorzystajmy z tej okazji. Życzę państwu zdrowia oraz cudownych, pachnących choinką i wigilijnym stołem Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku- powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.

Ze świątecznym repertuarem kolęd i pastorałek wystąpili, obok samorządowców także przedstawiciele instytucji kultury oraz duchowni i harcerze. W świąteczny nastrój wprowadzili artyści: Studio Tańca Radość, Studio Piosenki Beciaki, Studio Piosenki Świetlik, Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas, Suwalski Chóru PRIMO i Suwałki Gospel Choir. Wyjątkowości Wigilii Miejskiej dodał występ amerykańskich żołnierzy z Batalionu Dark Rifles stacjonujących w Bemowie Piskim, którzy zaśpiewali piękne, zagraniczne kolędy.

Top