Cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba, która uznana została przez ONZ za epidemię XXI wieku. W 1980 roku na cukrzycę chorowało 108 mln ludzi na świecie. W 2014 liczba chorych przekroczyła 420 mln, a w 2040 osiągnąć może nawet 640 mln. W Polsce liczba zachorowań przekroczyła 3 mln (ponad 9 % populacji), z czego aż 90% zachorowań dotyczy cukrzycy typu 2, której można zapobiegać. Co roku 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy.

1 października 2022 r. Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Suwałkach zorganizował uroczyste obchody Światowego Dnia Cukrzycy pod hasłem „Edukacja chroni nasze jutro”. W uroczystości udział wzięło kilkadziesiąt osób z rejonu obejmującego: Augustów, Bakałarzewo, Filipów, Olecko, Raczki, Świętajno i Suwałki. W charakterze eksperta z wykładem „Przełomowe zmiany w leczeniu cukrzycy typu 2” wystąpiła specjalista diabetolog dr Elżbieta Cipielewska z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Suwałkach. Suwalski samorząd reprezentowali przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec oraz naczelnik wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Dorota Szczęsna, którzy przekazali życzenia od prezydenta Czesława Renkiewicza i radnych.

Gości i uczestników spotkania przywitała prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PSD Halina Krajewska. Przedstawiła ona informację z działalności w minionym roku, w szczególności: udział w szkoleniu zorganizowanym przez Federacje Pacjentów Polskich pn. „Podnoszenie kompetencji eksperckich przedstawicieli organizacji pacjenckich”, wyjazdy turystyczno-krajoznawcze po terenie województwa podlaskiego, udział w „Czwartkowym Obiedzie u Diabetyków” w Białymstoku, spotkania edukacyjno-szkoleniowe ze specjalistami rożnych dziedzin zdrowia (diabetologami, dietetykami, okulistami), a także coroczne organizowanie obchodów Światowego Dnia Cukrzycy i Dnia Diabetyka.

Z okazji święta osobom, które wyróżniają się w pracy i dbają o dobro wspólnoty diabetyków wręczono odznaczenia: „AMBASADORA Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” – które otrzymała Elżbieta Cipielewska  oraz  „ZŁOTE  SERCE„ Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – które otrzymała Janina  Andrulewicz. Ponadto, kilka tygodni temu, podczas uroczystości „Czwartkowego Obiadu u Diabetyków” – za otwartość, serce i empatię wobec potrzebujących pomocy – nagrodą ANIOŁ DOBROCI uhonorowano  H. Krajewską.

Podczas październikowego spotkania w Suwałkach dyplomy uznania otrzymali również:  Wojciech Rydel – skarbnik Oddziału  Rejonowego, Halina Chomicz – prezes koła w Świętajnie, Teresa Milanowska – prezes koła w Augustowie oraz Jadwiga Biłda – wiceprezes  koła w Bakałarzewie. Kilkugodzinne spotkanie uprzyjemnił żywiołowy i bardzo porywający do tańca występ zespołu „FAMILIA„ ze Świętajna. Dużo rozmawiano też o bieżących problemach środowiska, w tym o potrzebie zatrudnienia drugiego diabetologa w Poradni Diabetologicznej w Suwałkach. Potrzeba wynika z faktu, że od dwóch lat przyjmuje tylko jeden diabetolog, a oczekiwanie chorych na wizytę trwa ponad 3 lata.

Tymczasem eksperci twierdzą, że właściwe diagnozowanie i kontrola to podstawa leczenia cukrzycy. Łatwiej cukrzycy uniknąć, niż ją leczyć. Krytyczne znaczenie ma nasz styl życia, w szczególności dieta i aktywność fizyczna. Odpowiednia interwencja w styl życia może zmniejszyć ryzyko cukrzycy o prawie 60 procent. Stąd też apel, by działać prewencyjnie. – Walczmy z własnym lenistwem, brakiem wiedzy i nawykami, zanim zostaniemy zmuszeni do wojny o życie nasze i naszych bliskich – dodają.

Zapytany o sposób postępowania z cukrzycą Andrzej Świtaj z Suwałk odpowiada:

– Zmagam się z cukrzycą już 51 lat. Stale mam świadomość, że choroba  może prowadzić do zespołu stopy cukrzycowej, utraty wzroku, niewydolności nerek, czy amputacji kończyn. W uniknięciu tego wszystkiego pomaga mi aktywność fizyczna oraz przestrzeganie diety, a także kontrola poziomu cukru. Wiedza, upór, monitoring poziomu cukru oraz życiowy optymizm pozwalają mi w miarę normalnie funkcjonować.