Suwalskie pieśni w jazzowym wydaniu

Suwalskie pieśni w jazzowym wydaniu
“Ziemio ty śliczna”, tak brzmi tytuł płyty Anny Szafranowskiej, która właśnie się ukazała. Album z powodzeniem łączy tradycyjną muzykę Suwalszczyzny i jazz. Na płycie znajdziemy dziesięć utworów pochodzących z repertuaru najstarszych śpiewaczek ludowych regionu w nowoczesnych, jazzujących aranżacjach. Fanów tego rodzaju muzycznych połączeń z pewnością zainteresuje wiadomość, że wydawnictwo dostępne jest w sprzedaży.

Pomysł nagrania płyty z tradycyjnymi pieśniami Suwalszczyzny we współczesnym brzmieniu, narodził się podczas pracy nad Soulwałki Gospel Workshop, którego Anna Szafranowska jest pomysłodawczynią. Zaangażowany w wydarzenie krakowski muzyk i kompozytor Szymon Markiewicz przyjął jej propozycję, żeby popracować nad stworzeniem nowoczesnych aranżacji tych utworów. Suwalski festiwal gospel ma w tym względzie ugruntowane tradycje – utwór otwierający wydarzenie oparty jest właśnie na polskiej muzyce tradycyjnej. Do nagrania płyty Anna Szafranowska zaprosiła zarówno muzyków związanych z regionem, jak i zaprzyjaźnionych twórców z Polski. W projekt zaangażowali się: Łukasz Makowski (kontrabas), Bartosz Nazaruk (perkusja), Kamil Skorupski (saksofon) i Piotr Fiedorowicz (skrzypce). Na płycie słychać także wokalistki Zespołu Śpiewaczego “Ancyjas”, działającego pod kierownictwem Anny Szafranowskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury. Oprawę wizualną albumu przygotowała Małgorzata Jarocka, zdjęcia wykonali Aneta Stabińska i Kamil Jutkiewicz.

Na płycie znalazło się dziesięć tradycyjnych pieśni z repertuaru najstarszych śpiewaczek Suwalszczyzny: nieżyjących już Anny Andruszkiewicz i Weroniki Zubowicz oraz Heleny Napierały: “W moim ogródeczku”, “Kamień na kamieniu”, “Oj nie raz, ja nieraz”, “Zaszumiała w sadeńku traweńka”, “Po cym Ci Jasieńku”, “Oj zarżyj koniu, oj zarżyj wrony”, “Sumiała leszczyna, sumiała dąbrowa”, tytułowy “Ziemio ty śliczna” oraz bonusowe tracki: instrumentalne “Sumiała leszczyzna, sumiała dąbrowa” i “Ruście koni ze dwora”. Szczególna więź łączy autorkę płyty z Heleną Napierałą, kierującą zespołem “Wigranie” ze Starego Folwarku. To, jak mówi Anna Szafranowska, jej duchowa mistrzyni. Ta relacja oraz miłość i szacunek dla oryginalnego przekazu i tradycyjnego brzmienia znalazły odzwierciedlenie nie tylko w warstwie dźwiękowej płyty; w towarzyszącej albumowi książeczce z tekstami znajdziemy pełne teksty nagranych pieśni.

„Zależało mi na tym, żeby utrwalić dziedzictwo muzyczne regionu zarówno w dźwiękach, jak i słowach. Właściwie w tradycyjnych pieśniach słowa są najważniejsze, bo mówią o ważnych w życiu człowieka rzeczach: miłości, ślubie, utracie, pracy, przyrodzie. Radosne, smutne, zawsze głęboko prawdziwe. Mam ogromną nadzieję, że płyta trafi do życzliwego odbiorcy i zachwyci nie tylko miłośników muzyki ludowej. Jazzujące aranżacje Szymona Markiewicza nadały tym utworom współczesny wyraz, dzięki któremu brzmią świeżo i oryginalnie” – mówi Anna Szafranowska.

Płyta „Ziemio Ty śliczna” została wydana dzięki dofinansowaniu ze stypendium Miasta Suwałki. Przyznana kwota nie wystarczyła jednak, aby pokryć wszystkie koszty związane z wydaniem płyty, trzeba było zaangażować własne środki. Dlatego wokalistka zdecydowała się udostępnić część nakładu fanom tradycyjnej suwalskiej muzyki. Album można zamówić u Anny Szafranowskiej, kontaktując się z wokalistką pod adresem mailowym aszaf@op.pl lub numerem telefonu 661 049 454. Cena płyty to 40 zł.

Anna Szafranowska to animatorka i managerka kultury, instruktorka teatralna, pedagożka, Mentor Kultury Regionalnej, instruktorka śpiewu w Suwalskim Ośrodku Kultury. Założycielka, wokalistka, dyrygentka Suwałki Gospel Choir działającym w SOK, w którym prowadzi także Zespół Śpiewu Tradycyjnego Ancyjas i Zespół Uwrocie. Niestrudzona propagatorka tradycji śpiewaczych wielokulturowej Suwalszczyzny. Laureatka (z Ancyjasem) Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczny festiwalu Soulwałki Gospel Workshop. Organizatorka warsztatów muzyki i śpiewu gospel.

Źródło: Suwalski Ośrodek Kultury

Top