Suwalskie obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem „Poznajmy się” odbyły się z liczną obecnością uczestników oraz przy pięknej wiosennej pogodzie.
Program przedsięwzięcia był jak zawsze ciekawy, bo wypełniony wieloma elementami, które wystąpiły w różnych częściach miasta. A więc tradycyjnie miała miejsce msza święta oraz wspólny przemarsz wszystkich uczestników przez centrum miasta. Następna część uroczystości odbyła się w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie rozstawione były stoiska z produktami spożywczymi i stanowiska do zabaw oraz konkursów. Wokół rozbrzmiewała radosna muzyka zachęcająca do rozmów osób, które nierzadko spotykają się tylko podczas wydarzeń kulturalnych i społecznych.
Uroczyste otwarcie wydarzenia miało miejsce w Muszli Koncertowej, dokąd gości zaprosił główny organizator przedsięwzięcia, czyli Krzysztof Jurewicz, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Suwałkach. Następnie głos zabierali parlamentarzyści i samorządowcy, przekazując życzenia oraz dzieląc się doświadczeniami w zakresie dysfunkcji zdrowotnych. Rozstrzygnięta została także XII edycja konkursu plastycznego „Niepełnosprawni są wśród nas oraz miały miejsce występy zespołów artystycznych, a także animacje i poczęstunek.
Swoją obecnością na uroczystości zaszczycili: poseł Jacek Niedźwiedzki, europoseł Tomasz Frankowski, radna Sejmiku Województwa Podlaskiego Anna Naszkiewicz, wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz oraz prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz i przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec wraz z radnymi Adamem Ołowniukiem i Filipem Olszewskim.
Witając przybyłych gości przewodniczący PSONI K. Jurewicz nawiązał do idei pokazywania, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. – Najczęściej jako dyskryminację uważa się wszelkie niepożądane zachowania związane z niepełnosprawnością, których celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie poniżającej sytuacji – dodał.
Niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą, lecz trwałym stanem zmniejszenia możliwości rozwojowych. Jest to zaburzenie rozwojowe, które objawia się obniżeniem funkcji intelektualnych. Często wiąże się to z trudnościami w nauce, porozumiewaniu się, wykonywaniu prostych czynności dnia codziennego oraz uzyskiwaniu kompetencji społecznych. Bariery i ograniczenia, które utrudniają swobodne funkcjonowanie, nie są wynikiem niepełnosprawności, lecz wyzwaniem do ciągłej zmiany otaczającej rzeczywistości. W Polsce żyje ponad 4 mln osób niepełnosprawnych, z czego ok. 100 tys. to osoby z niepełnosprawnością intelektualną.