Wszyscy pochodzą z Suwałk lub są związani z naszym miastem. Na liście znajdują się nazwiska współczesnych postaci znanych z mediów, sportowców, ludzi kultury i celebrytów. Znają ich lub przynajmniej kojarzą w całej Polsce. Niektórzy są bardziej znani w kraju lub poza jego granicami, niż w Suwałkach. W zestawieniu pominięto polityków i samorządowców. Nie jest to żaden oficjalny ranking. Zestawienie ma charakter subiektywny i zostało przygotowane przez redakcję „DwuTygodnika Suwalskiego”. Listę nazwisk publikujemy w porządku alfabetycznym.

Maria Magdalena Andrejczyk

Suwałki Andrejczyk Maria– lekkoatletka specjalizująca się w rzucie oszczepem. Od sezonu 2012 reprezentuje klub LUKS Hańcza Suwałki. Na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016) wywalczyła 4 miejsce, a do brązowego medalu zabrakło jej 3 cm. Pochodzi z miejscowości Kukle w powiecie sejneńskim. Jej profil na FB obserwuje ponad 48 tys. internautów.

 

 

 

Paulina Drażba

Suwałki Paulina Drażba – pochodząca z Suwałk dziennikarka i prezenterka telewizyjna. Z mediami związana jest od 2002 roku, kiedy jako 17-latka rozpoczynała współpracę w suwalskim Radiu 5. Po przyjeździe do Warszawy pracowała w iTV, Superstacji, TVP i Polsat Cafe. Niedawno zaczęła pracę w jednym z kanałów lifestylowych Red Carpet TV.

Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

 

 

 Konrad Dulkowski

Dulkowski Konrad – wychowywał się w Suwałkach i tu ukończył liceum. Zaczynał jako dziennikarz w Suwałkach, potem pracował m.in. w radiowej Trójce; publikował też w wielu polskich czasopismach; współzałożyciel Teatru TrzyRzecze. Ostatnio w mediach ogólnopolskich pojawia się jako działacz fundacji Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

 

 Magda Jankowska (MADZIIEX)

Jankowska Magda (MADZIIEX) – suwalczanka, prowadzi w internecie profile poświęcone stylizacjom, wzajemnej motywacji. Jej profil na Instagramie obserwuje blisko 300 tys. osób. Brała udział w wyborach na Miss Podlasia 2016 i Miss Podlasia Nastolatek 2016.

Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

 

 

 

Agnieszka Judycka

– urodziła się w Suwałkach, Agnieszka Judyckaaktorka filmowa i teatralna. W liceum trafiła na warsztaty teatralne organizowane w suwalskim domu kultury i wtedy zdała sobie sprawę, że to właśnie aktorstwo i teatr jest jej największą pasją. Ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w 2006 roku. Grała w warszawskim Teatrze Współczesnym. Od 2012 r. w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Gra w kilku serialach telewizyjnych.

Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

Damian Kądzior

Damina Kądzior– piłkarz, który w ostatnich eliminacjach do Mistrzostw Europy strzelił gola dla naszej drużyny narodowej; wprawdzie nie urodził się w Suwałkach, ale właśnie w drużynie suwalskich Wigier rozpoczęła się jego wielka piłkarska kariera, która zaprowadziła go do reprezentacji Polski i na stadiony Ligi Mistrzów; w Wigrach grał przez dwa sezony i zdobył tytuł najlepszego piłkarza I ligi.

Fot. Łączy nas piłka

 

 

 Wojciech Kowalewski

Suwałki Kowalewski Wojciech – wychowywał się w Suwałkach, piłkarz grający na pozycji bramkarza, swoją karierę zaczynał w suwalskich Wigrach, potem grał m.in. w Legii Warszawa, Szachtarze Donieck i Spartaku Moskwa. Były reprezentant Polski. Przed kilkoma miesiącami został prezesem Stomilu Olsztyn.

 

 

 

 

 

 Renata Kretówna-Strobel

Kretówna Renata– urodzona w Suwałkach, polska aktorka teatralna i telewizyjna. Zagrała kilkadziesiąt ról filmowych, setki teatralnych i wyśpiewała tysiące piosenek. Zagrała m.in. Marynię Kirłową w „Nad Niemnem”. Współpracowała m.in. z Krzysztofem Zanussim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą czy Krystianem Lupą. Śpiewała przeboje Edith Piaf, Lizy Minnelli, Dalidy, Whitney Houston i Jenifer Rush.
Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

Sylwia Lisewska

Lisewska Sylwia– urodzona w Suwałkach polska piłkarka ręczna, reprezentantka Polski. Wychowanka Hańczy Suwałki i trenera Tomasza Lebiody. W reprezentacji Polski rozegrała 35 meczów, w których rzuciła 71 bramek. Tuż przed przerwą spowodowaną koronowirusem ponownie została powołana do reprezentacji na mecze z Rumunią w eliminacjach Mistrzostw Europy; ostatnio gra w lidze rumuńskiej.

Fot. ZPPR

 

 Izabela Łapińska

Łapińska Izabela– pochodząca z Suwałk projektantka mody. Jej marka wyróżnia się jakością, ponadczasową elegancją oraz luksusowymi wykończeniami. Ubrania zaprojektowane przez nią noszą m.in. aktorki Grażyna Szapołowska, Małgorzata Foremniak, Agnieszka Wagner, Aleksandra Hamkało czy piosenkarka Edyta Górniak.

Fot. z oficjalnego profilu na FB

 

 

 

Michał Łogosz

Michał Łogosz– jeden z najwybitniejszych polskich badmintonistów; wprawdzie nie urodził się w Suwałkach, ale od 2000 roku reprezentuje barwy klubu SKB Litpol Malow Suwałki, olimpijczyk z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu, brązowy medalista mistrzostw Europy w drużynie mieszanej, wielokrotny mistrz Polski indywidualnie i w drużynie.

 

 

 

 

 

 

Joanna Mendak

Suwałki Mendak Joanna – urodzona w Suwałkach – pływaczka, wielokrotna medalistka letnich Igrzysk Paraolimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Absolwentka suwalskiego II Liceum Ogólnokształcącego. Karierę sportową zaczynała w Międzyszkolnym Uczniowskim Klubie Sportowym „Olimpijczyk” w Suwałkach. Jej trenerem jest Edward Dec.

 

 

 

 

 Michalina Łabacz

Suwałki Łobacz Michalina – urodziła się w Suwałkach, aktorka filmowa i teatralna. Odtwórczyni roli Zosi Głowackiej w filmie „Wołyń”, za którą została uhonorowana nagrodą za najlepszy debiut aktorski na 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zaczynała w suwalskich „Beciakach”.

 

 

 

 

 Patryk Małecki

Malecki Patryk– swoją karierę piłkarską rozpoczął w drużynie Wigier Suwałki, gdzie trafił jako sześciolatek. Od samego początku występował jako napastnik. W wieku 13 lat przeniósł się do Wisły Kraków, gdzie ściągnął go ówczesny prezes klubu Bogdan Basałaj, pochodzący z Raczek. Reprezentant Polski. Grał też m.in. w Pogoni Szczecin, Spartaku Trnawa, a ostatnio w Zagłębiu Sosnowiec. Piłkarz z charakterem.

Fot. Wikipedia

 

 Tomasz Organek

Suwałki Organek Tomasz – urodzony w Suwałkach muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. Ukończył suwalskie III Liceum Ogólnokształcące. Współzałożyciel zespołów SOFA i Ørganek, z którym zdobył nagrody muzyczne „Fryderyki”, a ich utwory „Missisippi w ogniu” i „Niemiłość” uplasowały się na pierwszym miejscu Listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Muzyk mający wiele ciekawego do powiedzenia na różne tematy. Autor powieści „Teoria opanowywania trwogi”.

 

 

 

 

Stanisław Poświatowski na zdjęciu z prawej strony z Andrzejem Świtajem

Suwałki Stanisław Poświatowski z prawej i Andrzej Świtaj

– zawodnik Klubu Sportowego „Jaćwing” Suwałki, wielokrotny mistrz i medalista Drużynowych Mistrzostw Polski Niewidomych i Słabowidzących w Bowlingu oraz Pucharu Polski indywidualnie i w grze parami, a także zdobywca Mistrzostwa Europy w duetach. Podczas zawodów IBSA Word Games (Mistrzostwa Świata Międzynarodowej Federacji Sportu Niewidomych) rozegranych w Seulu w Korei Południowej w dniach 11-13.05.2015 r. zdobył tytuł Wicemistrza Świata oraz srebrny medal w kat. B2 (osób słabowidzących). W drodze do finału Mistrzostw Świata wyeliminował m.in. reprezentanta Korei, który podczas jednej z rund w sześciu rzutach zdobył łącznie aż 1370 punktów. W starciu o złoty medal Suwalczanin zaledwie 4 punktami uległ reprezentantowi Japonii. Poświatowski z powodzeniem rywalizuje także z w pełni zdrowymi zawodnikami. Na co dzień prowadzi rodzinną firmę wytwórczą.
Urszula Toczko

Toczko Urszula– pochodzi z Suwałk, makijażystka, fotomodelka i zawodniczka fitness, nazywana jest królową polskich Ring Girls. Jej profil na Instagramie śledzi ponad 200 tys. osób. Zdobyła tytuł Miss Suwalszczyzny w 2013 roku.

Fot. Fakt.pl

 

 

 Stanisław Tym

Tym Staniław– satyryk, aktor, pisarz, reżyser i felietonista. Wprawdzie urodził się w Małkini, a większość życia spędził w Warszawie, ale od około 40 lat mieszka w podsuwalskich Zakątach to często był widywany na zakupach w Suwałkach, niestety ostatnio coraz rzadziej. Jest autorem najśmieszniejszego polskiego skeczu „Jasiu, ucz się albo wężykiem, wężykiem”; Suwałki i Suwalszczyzna pojawiły się w „Rozmowach kontrolowanych” i „Rysiu” – filmach, do których St. Tym napisał scenariusze; ten drugi zresztą też wyreżyserował.

Fot. Wikipedia

 

 

 Artur Urbanowicz

Suwałki Urbanowicz Artur – urodzony w Suwałkach pisarz. Zadebiutował w 2016 r. powieścią grozy „Gałęziste”, która zdobyła Nagrodę Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Tę nagrodę otrzymał też za kolejna swoją książkę- „Grzesznika”. W 2019 r. ukazał się jego „Inkub” – połączenie horroru i kryminału – najlepiej sprzedająca się polska powieść grozy ubiegłego roku, która zdobyła Złotego Kościeja.

 

 

 

 

Katarzyna Walicka-Maimone

Walicka-Maimone Katarzyna– pochodząca z Suwałk projektantka kostiumów, która współpracowała m.in. ze Steven Spilbergiem przy filmie „Most szpiegów”. Za kostiumy do filmów: „Capote” i „Kochankowie z Księżyca” mianowana do nagrody Amerykańskiej Gildii Kostiumologów. W stroje absolwentki suwalskiego I Liceum Ogólnokształcącego ubierały największe gwiazdy filmowe m.in.: Tom Hanks, Bruce Willis, Hilary Swank, Matt Damon i Uma Thurman.

Fot. Filmweb

 

 

 Tomasz Warakomski

Suwałki Warakomski Tomasz– pierwszy arcymistrz szachowy pochodzący z Suwałk. Trzykrotny mistrz Polski juniorów oraz drużynowy mistrz Polski w szachach. Rozpoczynał w klubie Hańcza Suwałki pod okiem: Mikołaja Burego, Leszka Ostrowskiego, Dariusza Gałkiewicza i Aloyzasa Kveinysa. W szachy gra też jego siostra – Anna.

 

 

 

 Natalia Winnik (z domu Ołów)

Suwałki Natalia Winnik – pochodząca z Suwałk mezzosopranistka, naukę oraz przygodę z muzyką rozpoczęła w suwalskiej Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. i Zespole Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, była również chórzystką i solistką Żeńskiego Chóru „Cantilena”. Koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą. Jest solistką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

 

 Wojciech Winnik

Suwałki Wojciech Winnik – siatkarz, grał na pozycji atakującego. Grał w Plus Lidze w: Treflu Gdański i AZS Olsztyn. Od 2015 r. prezes klubu i grający zawodnik w suwalskim Ślepsku Malow (aktualna nazwa klubu). Po sezonie 2018/2019, w którym ze Ślepskiem Malow awansował do Plus Ligi, zakończył siatkarską karierę.

 

 

 

 

Kasper Zborowski-Weychman

Kasper Zborowski-Weychan fot. z profilu na FB – urodził się i wychował w Suwałkach. Śpiewał w suwalskich „Beciakach” pod kierunkiem swojego taty, Marka. Osiągał sukcesy m.in. na festiwalach muzycznych w Koninie, Tarnobrzegu, Rydze, Tallinie, Budapeszcie. Mając 13 lat zakwalifikował się do programu 5-10-15 w TVP i prowadził go do zakończenia emisji w 2007 roku. Będąc w maturalnej klasie wygrał casting do zespołu Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie (musical „Upiór w Operze”) i przeniósł się do stolicy. Obecnie występuje w zespole Teatru Muzycznego w Łodzi. W wolnych od występów w teatrze chwilach prowadzi zajęcia wokalne w Autorskiej Szkole Musicalowej w Warszawie. Jako operator drona wykonuje także zdjęcia z powietrza – w załączeniu jego ostatnie Suwałki. Więcej zdjęć na https://www.maxmodels.pl/fotograf-kasperiusz.html. Został stypendystą MKiDN „Kultura w sieci”.
Fot. z oficjalnego profilu na FB