Dużo ludowej muzyki, rękodzieła wykonanego przez lokalnych twórców oraz znakomitego jedzenia – tak najkrócej można podsumować pierwszy Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku, który odbył się 22 i 23 lipca w parku Konstytucji 3 Maja. To wydarzenie jest efektem połączenia dwóch imprez, które dotąd organizowano w lipcu i wrześniu: Jarmarku Folkloru oraz Międzynarodowego Festiwalu Kulinarnego Sąsiedzi Przy Stole. Festiwal otworzyli: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, starosta suwalski Witold Kowalewski, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Ignacy Ołów oraz wójtowie z gmin powiatu suwalskiego.

W pierwszy dzień zaprezentowano kulturę i muzykę ludową. Był koncert zespołów muzycznych i wokalno-tanecznych, a także kiermasz rękodzieła i lokalnych przysmaków oraz pokazy rzemiosł tradycyjnych. Kupić można był m.in. tradycyjne pieczywo, wyroby z mięsa, miód z lokalnych pasiek oraz oryginalne produkty sztuki ludowej i wyroby rękodzielnicze. Na scenie w muszli koncertowej zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z Suwalszczyzny, które walczyły o kwalifikacje na przyszłoroczne ogólnopolskie festiwale folklorystyczne, w tym do najważniejszej takiej imprezy w Polsce czyli 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

Drugi dzień festiwalu zdominowała tradycyjna kuchnia i potrawy, które przygotowywali miejscowi kucharze wspólnie z Litwinami i Francuzami z miasta partnerskiego Grande-Synthe – z racji jubileuszu 45-lecia współpracy Suwałk z tym  miastem. Kucharze przygotowali dania kuchni francuskiej z użyciem regionalnych produktów Suwalszczyzny, w tym jesiotra hodowlanego. Suwalczanie, którzy rano przybyli do parku, mieli okazję skosztować śniadań, złożonych z dań kuchni kresowej. Były też warsztaty kulinarne z udziałem uczniów suwalskich szkół o profilu gastronomicznym prowadzone przez Marcina Budynka. W konkursie kulinarnym najwyżej oceniono potrawy przygotowane przez Folwark Hutta. Kolejne lokaty zajęli kucharze z: Euro-Toques i Stowarzyszenia Podlaskie Smaki. Zwycięzcy przygotowali: krem cukiniowo-miętowy z grzanka z serem, filet z jesiotra pod pierzynka maślano-pietruszkowa z musem z batatów i sosem burre blanc oraz brownie z jeżyną, mięta i sosem owocowym. Zmaganiom kucharzy towarzyszyły występy suwalskich seniorów z: Zespołu Uniwersytetu III Wieku „Złota Jesień”, zespołu tanecznego „Srebrne Pierwiosnki”, „Suwalskie Starszaki”, a także Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna”, ukraińskiego zespołu „Wyszywanka”, kapeli „Onegdaj” z Filipowa oraz polskich zespołów z Litwy: „Troczanie” i „Solczanie”.