Jak się okazuje w Suwałkach nie brakuje rowerzystów. Ponad tysiąc suwalczan uczestniczyło w akcji „Dzień bez samochodu”. Przejechali rowerami trasę od Kauflandu do parku Konstytucji 3 Maja. Suwałki – to miasto coraz bardziej przyjazne rowerzystom.

– W mieście jest już około pięćdziesięciu kilometrów ścieżek rowerowych. I powstają kolejne – zapewniał zastępca prezydenta Suwałk Łukasz KurzynaJuż w fazie projektowania nowych ulic i chodników przewiduje się budowę ścieżek. Bez wątpienia przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu. To ważne, bo coraz więcej suwalczan przesiada się na rowery, aktywnie spędza wolny czas. Realizujemy też dwa duże projekty drogowe: przebudowa ulic: Bakałarzewskiej i Reja wzdłuż których powstaną asfaltowe ścieżki rowerowe – dodał Ł. Kurzyna uczestniczący w tej akcji. Akcji „Dzień bez Samochodu” ma zachęcić mieszkańców Suwałk do korzystania z ekologicznych środków komunikacji takich jak rower czy komunikacja miejska.

W Parku Konstytucji 3 – go Maja, przygotowano minifestyn z wieloma atrakcjami. Wśród nich, m.in.: gry i zabawy sprawnościowe z nagrodami dla dzieci i młodzieży (Straż Miejska,WORD, OSiR),zabawy dla małych dzieci (Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT), quiz wiedzy dla dzieci i dorosłych z nagrodami, badanie poziomu cukru we krwi oraz bezpłatne znakowanie rowerów przez policję. Wśród uczestników „Dnia bez samochodu” wylosowano 3 nagrody, którymi były rowery.

Oprócz tego w Dniu Bez Samochodu właściciele samochodów osobowych, na podstawie posiadanego dowodu rejestracyjnego pojazdu mogli skorzystać z darmowych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej.

Pomysł obchodzenia Europejskiego Dnia Bez Samochodu narodził się we Francji w 1999r. Do Polski dotarł w 2002 r., a w Suwałkach organizowany jest od 2004r. Organizatorem imprezy jest Prezydent Miasta Suwałk.Mapę suwalskich szlaków rowerowych można znaleźć pod adresem: https://dwutygodniksuwalski.pl/pogoda-dla-rowerzystow/