Suwalski Budżet Obywatelski 2020

Suwalski Budżet Obywatelski 2020

W 2020 roku w ramach Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego zrealizowano 12 projektów zgłoszonych i wybranych przez suwalczan. Na ich realizację wydano 2 410 386,84 zł, z czego 958 058,07 zł to pieniądze, które można wydać w 2021 roku.

Duże projekty inwestycyjne (o wartości powyżej 100 tys. zł do 800 tys. zł)

1. Uporządkowanie terenu oraz budowa parkingów i zatoki autobusowej MPK w centrum ogródków działkowych na Osiedlu Północ przy ul. kard. S. Wyszyńskiego. Wydano na to 664 200 zł.

2. Zakup i montaż hali pneumatycznej na boisku przy Szkole Podstawowej nr 6 im. A. Kujałowicz. Projekt niezakończony. Trwa procedura uzgodnień w związku z negatywną opinią wydaną przez Straż Pożarną.

Małe projekty inwestycyjne (o wartości nieprzekraczającej 100 tys. zł)

1. Radosna Szkoła. Przy Szkole Podstawowej nr 6 im. A. Kujałowicz powstał plac zabaw o nawierzchni z maty o powierzchni 300 m kwadratowych. Znalazły się na nim: zestaw zabawek, domek i huśtawka – bocianie gniazdo. Całość kosztowała 126 321 zł.

2. Serce na mapie Suwałk – na terenie Suwałk zamontowano 8 defibrylatorów AED, czyli intuicyjnych urządzeń, dzięki którym każdy może uratować życie. Głosowe komendy krok po kroku kierują akcją ratunkową w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki temu urządzeniu dowolna osoba może wykonać defibrylacje. Realizacja projektu kosztowała 74 227,21 zł.

defibly

 

Defibrylator na budynku Starej Łaźni przy suwalskich bulwarach

 

 

 

3. Remont schodów przy ul. Polnej. Schody w tzw. lasanku prowadzą na bulwary nad Czarną Hańczą. Wszystko kosztowało 99 945,77 zł.

4. Słoneczne Parkingi Sportowa. Przy ul. Sportowej wykonano miejsca parkingowe z kostki brukowej betonowej o powierzchni 394 m kwadratowych wraz z wykonaniem krawężników i ław betonowych. Z miejskiej kasy wydano na to 64 313,63 zł.

5. Sportowo nad Zalewem Arkadia. Wykonano siłownię dla dzieci, na której znajdują się m.in. surfer, pajac, rower, stepper, twister, koła tai-chi – małe, prostownik pleców, podwójny biegacz wolnostojący i trampolina. Realizacja tego projektu kosztowała 96 284,40 zł.

6. Utwardzenie nawierzchni żwirowej na ul. Dąbrówka. Wykonano nawierzchnię z betonu asfaltowego o powierzchni 900 m kwadratowych. Kosztowało to 96 813,30 zł.

7. Rozbudowa – Aleja na Osiedlu Hańcza. Pomiędzy ulicami Gołdapską, Giżycką, Olecką i Nowosądecką oraz Łódzką powstał teren rekreacyjny z urządzeniami siłowni zewnętrznej: tj. stepper, pylon, wahadło i motyl. Zasadzono też 15 drzew liściastych. Na realizację tego projektu wydano 115 289,25 zł.

Projekty „kulturalne” i „sportowe” (o wartości nieprzekraczającej 20 tys. zł)

1. Pamiętajcie o ogrodach – projekt realizowany wspólnie przez Stowarzyszenie „Bibliofil”, działkowców i Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej. Dzięki jego realizacji we wrześniu 2020 r. zorganizowano dwa koncerty Grupy TAK na terenie ROD „Malwa” i ROD im. Jaćwingów oraz koncert Małgorzaty Makowskiej, połączony z pogadanką gwarową Jana Bacewicza. Wydano 9,5 tys. zł. Ze względu na ograniczenia wprowadzone z powodu epidemii koronawirusa odwołano 5 planowanych spotkań z pisarzami i poetami.

2. Suwalski Fan Club Blues zorganizował koncerty zespołów: „Jazz Standards”, „Bang On Blues” oraz „Gęsia Skórka Blues Band”. Wydano 7 550,42 zł. Ze względu na wprowadzane przez rząd ograniczenia związane z pandemią, nie udało się zrealizować innych zaplanowanych działań.

3. Piątego września zoganizowano imprezę sportowo-rekreacyjną dla mieszkańców południowej części Suwałk. Przedsięwzięcie odbyło się na bocznym boisku stadionu lekkoatletycznego. Na najmłodszych uczestników pikniku czekały m.in. zabawy i gry w kąciku dziecięcym, dmuchany dart, Bungee Run. Odbył się osiedlowy turniej piłki nożnej, przeciąganie liny, gry plenerowe. W czasie imprezy odbyło się spotkanie z mistrzem olimpijskim Wojciechem Fortuną. Na to wszystko wydano 19 314,68 zł.

4. W czasie VII Konkursu Kulinarnego „Sąsiedzi przy stole” zorganizowano piknik integracyjny „Tacy sami, a ściana między nami… Bajkowy sposób na integrację”, w czasie którego przygotowano zabawy integracyjne, strefę kulinarną i poznania. Piknik zorganizowało Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów oraz suwalska Niepubliczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa Bajka. Wydano 18,5 tys. zł.

5. Dni Kultury Japońskiej – projekt złożony przez Suwalski Klub AIKIDO nie został zrealizowany ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z epidemią COViD-19.

Top