Suwalska tradycja kwestowania

Suwalska tradycja kwestowania

Po rocznej przerwie na najstarszej i największej suwalskiej nekropolii odbyła się doroczna kwesta służąca gromadzeniu środków na rzecz renowacji pomników i nagrobków. Zbiórka odbywała się 1 listopada przez 7 godzin przy 3 bramach zlokalizowanych od strony ul. Bakałarzewskiej, ul.  Grunwaldzkiej i ul. Zarzecze. Organizatorem zbiórki, tak jak w latach poprzednich był Oddział Akcji Katolickiej działający przy parafii św. Aleksandra. Kwestującym udało się zebrać łącznie 11,5 tys. zł, co pozwoli na odnowienie kolejnego pomnika lub pomników.

Na cmentarzu parafialnym pieniądze zbierali przedstawiciele m.in. samorządu, kultury i pomocy społecznej oraz Akcji Katolickiej. Wśród uczestników zbiórki znaleźli się: prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz wraz z zastępcą Romanem Rynkowskim oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec i radni: Tadeusz Czerwiecki, Mariola Karpińska, Kamil Klimek, Karol Korneluk, Jacek Roszkowski, Jarosław Schabieński, Marek Zborowski-Weychman.

Do rejestru zabytków cmentarza przy ul. Bakałarzewskiej wpisanych jest ponad 100 pomników, z których większość wymaga renowacji. Za pieniądze zebrane podczas poprzednich 7 kwest udało się odnowić ponad 20. W 2020 r. kwestę odwołano ze względu na wprowadzone przez rząd ograniczenia związane z koronawirusem. Dzięki pieniądzom zebranym w 2019 r. odnowiono jeden z najstarszych nagrobków na tej nekropolii – pomnik Józefa Kazimierza De Bie z 1864 r.

Po raz pierwszy w Suwałkach kwestowano również na cmentarzu komunalnym przy ulicy M. Reja, gdzie młodzi społecznicy przeprowadzili akcję pod hasłem „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”. Zebrali ponad 1 tys. zł.

Top