17 maja suwalskie muzea i galerie po raz kolejny zaprosiły do wieczorno-nocnego zwiedzania w czasie Nocy Muzeów.
Do zwiedzania Muzeum im. M. Konopnickiej zapraszał duch z przeszłości. To była niepowtarzalna okazja, by obejrzeć ekspozycję w towarzystwie duchów z przeszłości: męża poetki Jarosława, córek Laury i Zofii oraz jej przyjaciółki Marii Dulębianki. Każdy malować może w muzeum. Przekonali się o tym uczestnicy zajęć plastycznych „Nie tylko Wierusz” w Muzeum Okręgowym przy ul. T. Kościuszki 81.
Natomiast w sobotni wieczór 17 maja na suwalskich ulicach nastąpił powrót do przeszłości, a dokładnie do lat siedemdziesiątych XX wieku, gdy na ulicach najwięcej było maluchów i polonezów czyli niezapomnianych samochodów wyprodukowanych przez polskie fabryki w Bielsku-Białej, Tychach i na warszawskim Żeraniu.
W Archiwum Państwowym z zainteresowaniem Suwalczanie oglądali ekspozycję „Bezsenne głowy, co dźwigają korony – książęta, królowie, wodzowie, bohaterzy. 1000 lat polskiej państwowości w dokumentach Archiwów Państwowych”. Przyczynkiem do powstania wystawy stała się 1000 rocznica koronacji Bolesława Chrobrego. Dodatkowo na zwiedzających czekała wyjątkowa wystawa, złożona z oryginalnych dokumentów suwalskiego Archiwum Państwowego, która nawiązywały do najważniejszych wydarzeń z dziejów Suwalszczyzny.
14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny zaprezentował plenerową wystawę sprzętu i pojazdów wojskowych oraz ekspozycję w klubie wojskowym. Do nocnego zwiedzania zaprosiły też galerie Suwalskiego Ośrodka Kultury. W Galerii Sztuki Stara Łaźnia przy ul. A. Wajdy 3, gdzie można było obejrzeć wystawy: „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” oraz „Jutowe płaskorzeźby Dorota Średnicka”.