Radni zapoznali się z informacją o  programie Suwalska Karta Mieszkańca. Do końca marca tego roku  suwalczanie zawnioskowali o wydanie 26 707 kart, w tym 17 583 kart zwykłych, 829 kart osób niepełnosprawnych, 4 541 kart rodziny wielodzietnej oraz 3 754 kart seniora.  Roczny koszt funkcjonowania Suwalskiej Karty Mieszkańca w 2019 r. wyniósł szacunkowo ok. 2, 3 mln zł. Najczęściej korzystano z bezpłatnych przejazdów dzieci, młodzieży i studentów (łącznie udzielono ulg na kwotę ok. 774 tys. zł) oraz ulg przy wejściach na obiekty OSiR (ulgi na ok.480 tys. zł) oraz na imprezy organizowane przez SOK (ulgi na ok. 101,5 tys. zł). Suwalczanie często w 2019 r. korzystali z ulg przy przyjęciach dzieci do suwalskich przedszkoli (ogółem ok. 810 tys. zł ulg) i żłobka miejskiego (ulgi warte ok. 136 tys. zł). . Jednym z celów programu jest zwiększenie wszystkim mieszkańcom Suwałk dostępności do dóbr kultury, sportu i rekreacji w placówkach zarządzanych przez miejskie jednostki organizacyjne i instytucje kultury.

Do udziału w programie zaproszono także podmioty prywatne. Według stanu na 19 lutego 2020 r. 31 przedsiębiorców włączyło się do programu i oferuje posiadaczom Suwalskiej Karty Mieszkańca co najmniej 10% ulgi w cenie za swoje usługi i towary

Przypomnijmy, że w marcu radni wydłużyli  termin Suwalskiej Karty Mieszkańca z dwóch do czterech lat, od daty złożenia wniosku, przy jednoczesnym przyznaniu seniorom kart bezterminowo. Druga zmiana przewiduje ujęcie w katalogu uprawnionych do otrzymania Suwalskiej Karty Mieszkańca – osób, które będą korzystały z tzw. ulgi „Bez PIT dla młodych”. Uchwała wprowadza też bezpłatne przejazdy komunikacją miejską osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a w przypadku osób ze schorzeniem narządu wzroku również ich opiekunom.

Więcej informacji o SKM na: https://um.suwalki.pl/mieszkaniec/dla-mieszkanca,57/suwalska-karta-mieszkanca,2574003

fot. archiwum