Druga niedziela marca w grodzie nad Czarną Hańczą była bardzo kolorowym dniem, a to za sprawą imprezy pod nazwą Suwałki Miss Run & Suwalski Bieg z Wąsem, czyli wydarzeń jedynych w swoim rodzaju, w których po raz ósmy miłośnicy wiosennej rekreacji na świeżym powietrzu mieli okazję do wspólnego biegania. Przy słonecznej pogodzie i w otoczeniu Suwałki ARENA zebrało się kilka pokoleń Suwalczan, by wziąć udział w wyjątkowych zawodach, w których liczyły się nie tylko umiejętności sportowe, ale przede wszystkim dobra zabawa, której nieodłącznym elementem były samodzielnie przygotowane stroje oraz zabrany ze sobą dobry humor. Swoiste obudzenie po zimie miało miejsce w licznych konkurencjach: biegu na szpilkach, biegu z wąsem, biegu jajem lub piłeczką oraz głównymi biegami: Suwałki Miss Run na dystansie 3,5 km dla kobiet i Suwalski Bieg z Wąsem na dystansie 5 km dla mężczyzn.

Całość sportowo-rekreacyjnych zmagań poprzedziły biegi najmłodszych. Dzieci wzięły udział w Biegu Małej Damy i Małego Gentelmana na odcinku 60 metrów. Była także nowa konkurencja „Piłeczka Express”, w której chodziło o  przebiegnięcie trasy z piłeczką na łyżce, z której nie mogła ona wypaść.  W podobnej konkurencji wzięli udział panowie, a piłeczkę zastąpiło jajko.

Tradycyjnie najwięcej emocji było podczas biegu pań, które dystans 60 metrów miały  pokonać w szpilkach z obcasem o wysokości co najmniej 8 centymetrów. Najszybsza z biegaczek w biegu głównym otrzymała prestiżowy tytuł Suwałki Miss Run, natomiast zwyciężczyni Biegu w Szpilkach – tytuł Miss Szpilek. Tak jak przed laty niezwykle wyczekiwanym momentem były wybory Suwałki Miss Fashion, czyli najciekawszej biegowej stylizacji, a także Suwałki Miss Foto, którą wybierali przedstawiciele środków masowego przekazu. Natomiast siła oklasków kibiców pomogła wyłonić Miss Publiczności. Po zakończeniu biegów uczestnicy mogli wziąć udział w licznych atrakcjach towarzyszących całemu przedsięwzięciu, takich jak: pokazy taneczne Studia Tańca Upgrade oraz losowanie upominków w ramach „Sportowego Quizu”. Do dyspozycji pozostawała również Fotobudka 360°.

Poniżej zwycięzcy w poszczególnych dyscyplinach sportowych oraz konkursach 8 edycji Suwałki Miss Run & Suwalski Bieg z Wąsem:

Suwałki Miss Run (3,5 km): Joanna Konopko;

Suwalski Bieg z Wąsem (5 km): Marcin Getek;

Wyniki biegu Suwalski Bieg z Wąsem (5 km) w kategoriach wiekowych: K/M 20: Patrycja Miezianko/Tomasz Chilicki; K/M 30: Barbara Bożeń/Krystian Kalinowski; K/M 40: Emilia Wołyniec/Tadeusz Walendykiewicz; K/M 50: Bogumiła Grabowska/Daniel Bochenko; M 60: Mirosław Grabowicz;

Bieg w szpilkach (100 m): Anna Ruszewska;

Bieg z Jajem (100 m): Bartosz Bełdyga;

Miss Fashion: Anna Putra-Kamińska;

Miss Foto: Iwona Ruszewska;

Miss Publiczności: MAJSTER TEAM;

Mister Wąs: Marcin Osiecki.