W dniach 6-9 lipca 2015 roku Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty w ramach projektu „Mapy opowieści – bluesowe ścieżki. Suwałki – miasto bluesa” realizowanego przez Grupę Studnia O. przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas warsztatów odbędzie się koncert „Opowieści bluesowe”, a na koniec zaplanowano bluesowy spacer. Wstęp wolny. Zapisy na warsztaty do 3 lipca, e-mailowo na adres: sok@soksuwalki.eu lub dorota.sklodowska@soksuwalki.eu(w temacie wiadomości prosimy wpisać „Warsztaty – Suwałki miasto bluesa”) lub telefonicznie 87 563 51 82. Osobą do kontaktu jest Dorota Skłodowska.

Celem projektu jest stworzenie, na podstawie inspiracji z baśni, legend i mitów, mapy ścieżek miejscowych tradycji oraz zdefiniowanie pojęcia „bluesa”, rozumianego jako żywa energia zjawisk kultury na mapie miasta. Już od 6 lipca w Suwałkach. Zapisy trwają!

Warsztaty prowadzone będą przez opowiadaczy z „Grupy Studnia O.” i muzyka Gwidona Cybulskiego – bluesmana grającego na afrykańskich instrumentach etnicznych.

W trakcie warsztatów będziemy zbierać i tworzyć opowieści o Suwałkach, wykorzystując ustne narracje, piosenki (napiszemy autorskie bluesy, grając na gitarach i afrykańskich instrumentach – balafonie, ngoni, djambe), fotografie czy komputerowe wizualizacje. Zdefiniujemy pojęcie BLUESA, które będziemy rozumieć jako żywą energię codziennego życia i zjawisk kultury – będziemy go szukać na mentalnej mapie miasta (wyznaczającej miejsca radości i smutku, nudy i ożywienia, piękna i brzydoty, bezpieczeństwa i zagrożenia).

W trakcie warsztatów stworzymy MAPĘ OPOWIEŚCI, na którą złożą się historie zebrane w trakcie warsztatów, zaczerpnięte z twórczego odczytywania przestrzeni współczesności (DOŚWIADCZENIE), z literatury (BAŚNIE, MITY, LEGENDY), historycznych świadectw (PAMIĘĆ) a także z wizji miasta marzeń (WYOBRAŹNIA). Następnie na podstawie MAPY OPOWIEŚCI ułożymy scenariusz narracyjnej ścieżki zwiedzania miasta, której inaugurację – bluesowy spacer z uczestnikami warsztatów w roli przewodników-opowiadaczy-bluesmanów, planujemy na zakończenie naszych działań.

Warsztaty są częścią projektu MAPY OPOWIEŚCI realizowanego przez „Grupę Studnia O.” przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (narracyjne Mapy opowieści powstaną także w Węgrowie, Grodzisku Mazowieckim i na Kaszubach, a w kolejnym cyklu w innych miastach w Polsce).

HARMONOGRAM

 1. Warsztaty z młodzieżą. W trakcie warsztatów będziemy zbierać i tworzyć opowieści o Suwałkach, wykorzystując ustne narracje, piosenki (napiszemy autorskie bluesy, grając na gitarach i afrykańskich instrumentach – balafonie, ngoni, djambe), fotografie czy komputerowe wizualizacje.
  6-9 lipca 2015, godz. 10:00-14:00
  Wstęp wolny
 2. Koncert „Opowieści bluesowe” w wykonaniu „Blues Storytellers”: Jarka Kaczmarka (opowiadanie, gitara), Gwidona Cybulskiego (śpiew, gitara, ngoni, balafon, harmonijka ustna, djembe, didjeridoo), Michała Lamży (gitara basowa, kontrabas) i Mateusza Szemraja (gitara, oud, sarod, ngoni griotów).
  Środa, 8 lipca 2015, godz. 19, Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
  Wstęp wolny
 3. Finałowe działania w przestrzeni miejskiej, bluesowy spacer z uczestnikami warsztatów w roli przewodników-opowiadaczy-bluesmanów, jako zakończenie działań warsztatowych.
  10 lipca 2015, godz. 14:00-19:00
  Wstęp wolny