Przedstawiciele Biblioteki Miejskiej i Urzędu Miasta  z ukraińskiego Tarnopola odwiedzili suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. W spotkaniu uczestniczył zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski. Przedstawiciele Urzędu Miasta z Tarnopola podziękowali za pomoc jaką suwalczanie udzielają ich miastu i przekazali medal wdzięczności jaki Prezydentowi Miasta Suwałk nadał Mer Tarnopola.

Wizyta zakończyła realizację projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Urząd Miasta Tarnopol. Bibliotekarze i urzędnicy z ukraińskiego Tarnopola, miasta partnerskiego Suwałk, zapoznali się z ofertą suwalskiej Biblioteki. Odwiedzili Midicentrum na Osiedlu Północ oraz Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności. Zapoznali się też z nową wstawa stałą w Muzeum im. M. Konopnickiej. Zwiedzili też zespół poklasztorny nad Wigrami.

W ramach realizacji projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, na przestrzeni dwóch lat przeprowadzono wiele działań zbliżających do siebie społeczności polską i ukraińską, mieszkające w obydwu miastach partnerskich:

– Od 2021 roku działa polsko-ukraińska strona internetowa suwalki.bpsuwalki.pl. Można tu znaleźć informacje turystyczne o Suwałkach oraz przydatne adresy, telefony;
– w suwalskiej bibliotece powstało miejsce z ukraińską klawiaturą i bezpłatnym dostępem do Internetu;
– wydrukowano quest „Tropem królewskiego pazia” z opisem szlaku suwalskich krasnoludków w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim (dostępny w bibliotece);
– powstała biblioteczka plenerowa – ogólnodostępna szafka z książkami w językach polskim i ukraińskim, ustawiona przy Galerii Stara Łaźnia.

Oprócz tego odbyły się koncerty: „Daj mi odejść…” («Biдпусти») w wykonaniu Daniela Kujałowicza; zespołu The Ukrainian Folk; mieszkańcy Suwałk uczestniczyli w „Ukraińskim pikniku kulinarnym” w Parku Konstytucji 3 Maja. Na placu Marii Konopnickiej przez kilka tygodni można było oglądać plenerową wystawę fotograficzną prezentująca miasto Tarnopol. Dwujęzyczna wersja suwalskiej opowieści teatrzyku kamishibai „Jak krasnal Czarną Hańczę ratował” powstała w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz wraz z drewnianą skrzynką do prezentacji teatrzyku trafi do biblioteki w Tarnopolu. Drugi będzie można wypożyczyć w suwalskiej bibliotece.

Na półki w suwalskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej trafiły książki w języku ukraińskim przysłanych z Urzędu Miasta Tarnopol. Około pięćdziesięciu nowych pozycji można znaleźć w Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych na parterze (w Pracowni „Smykałka”).

Projekt „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu” jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Już poza realizacją wspólnego projektu suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej od lutego prowadziła naukę języka polskiego dla ukraińskich dzieci przebywających w Suwałkach.