Akcję pod nazwą „Jak zostać SUPERBOHATEREM, czyli jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej” organizuje Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Pomysłodawcą jest lekarz Krzysztof Murawko, wspiera go Gabriela Zachłowska, nauczycielka z Państwowej Uczelni Zawodowej, która wybiera studentów i sama również brała udział w szkoleniu dzieciaków. 21 czerwca zastępca prezydenta Suwałk Roman Rynkowski podziękował organizatorom oraz lekarzowi i studentom, którzy aktywnie brali udział w całorocznej akcji.

Akcja skierowana była do uczniów klas trzecich wszystkich suwalskich szkół podstawowych. Lekarz i ratownicy odwiedzali uczniów, każdą klasę oddzielnie i uczyli udzielania pierwszej pomocy: najpierw było szkolenie teoretyczne (jak się zachować, kiedy widzimy poszkodowanego, jak wzywać karetkę, itp.), a potem uczono układania chorego w pozycji bezpiecznej i resuscytacji – każde dziecko ćwiczyło na fantomie! Akcja odbywała się w każdej klasie i w każdej szkole.

Dyrektor suwalskiego SODN-u Maciej Jarmocewicz  jest dumny ze współpracy z lekarzem i ratownikami wspierającymi działania Ośrodka, a całą akcję koordynuje Grażyna Serafin, doradca metodyczny SODN-u.

Co nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 sądzą o akcji i przeprowadzonych zajęciach?

Adrianna Rybak, wychowawczyni kl. IV b: „Takie lekcje są bardzo potrzebne, żeby jak najszybciej uświadamiać młodych ludzi, jak ratować komuś życie, bo nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się w trudnej sytuacji, kiedy będziemy komuś pomagać. Dlatego jesteśmy bardzo, bardzo wdzięczni panu lekarzowi, że zechciał podzielić się z nami tą wiedzą i przeprowadził tak ciekawe zajęcia”.

Wanda Szczesna, wychowawczyni kl. III a: „Lekcje praktyczne są najlepsze, bo każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, kiedy trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. Nawet małe dziecko, gdy zauważy, że stało się coś babci, rodzicom, to będzie wiedziało, jak reagować i takie małe dziecko może uratować komuś życie. A takie zajęcia właśnie tego uczą. Cieszę się, że dzieci mogły w nich uczestniczyć.”

Kamila Stelmach, wychowawczyni  kl. III c: „Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, dlatego zajęć związanych z pierwszą pomocą  nie jest nigdy zbyt wiele. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ma decydujące znaczenie w chwilach zagrożenia życia i zdrowia. Podczas takich zajęć w szkole dziecko zdobywa nowe kompetencje, uczy się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Ma możliwość ćwiczyć z ratownikami medycznymi na fantomach. Im wcześniej zaczniemy się uczyć, tym bardziej będziemy przygotowani i kompetentni.”