Chodzi o „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. Dwa tygodnie temu w tej sprawie zainterweniował suwalski samorząd z przedstawicielami biznesu oraz Poseł na Sejm RP Jacek Niedźwiedzki. Powstała nawet specjalna petycja, pod którą zebrano 1703 podpisy. Dziś (18 marca) w Sejnach petycja trafiła na ręce Jacka Protasa, Sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który zapewnił, że zarówno Suwałki jak i Powiaty Suwalski i Sejneński będą ujęte w programie.

Przypomnijmy. Wychodząc naprzeciw potrzebom samorządów obszarów przygranicznych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało „Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”.

Niestety w projekcie tego programu zapomniano o Mieście Suwałki oraz Powiatach Suwalskim i Sejneńskim, które leżą w słynnym na cały świat regionie z powodu trwającej wojny na Ukrainie.

Po nagłośnieniu tej sprawy przez Władze Miasta Suwałki oraz suwalskich przedsiębiorców, a także po interwencji poselskiej dziś padło oficjalne zapewnienie, że nasz region będzie włączony do programu.

– Przyjąłem argumenty, które Państwo skierowaliście do naszego Ministerstwa. Dlatego też podjeliśmy decyzję by dołączyć Wasz region do programu. Będziecie mogli na równi z innymi samorządami przystąpić do naboru wniosków – mówił podczas spotkania w Sejnach Minister Jacek Protas.

Obecny na spotkaniu Prezydent Suwałk podziękował za zrozumienie i zmianę zapisów programu,.

– Miasto Suwałki, a nawet cały nasz region traci jeszcze bardziej na sytuacji związanej z wojną. Tracimy głównie wizerunkowo, a w konsekwencji i biznesowo gdyż odstrasza się od tego regionu potencjalnych inwestorów. Dziękujemy i liczymy na jeszcze większe wsparcie dla Suwałk i Suwalszczyzny – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.