70 różnych wydarzeń odbędzie się w tym roku w Suwałkach z okazji Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości ogłoszonych przez Sejm. Będą koncerty, wystawy, rekonstrukcje historyczne, konferencje naukowe, zawody sportowe i pikniki. Program obchodów będzie też zawierał suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny, które przypada w 2019 r. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku.
Szczegóły suwalskich obchodów przedstawili w trakcie specjalnej konferencji prasowej w 2 lutego: Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec – przewodniczący suwalskiej Rady Miejskiej oraz Ewa Sidorek- zastępca prezydenta Suwałk, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Obchodów w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O szczegółach wszystkich rocznicowych przedsięwzięć mieszkańcy dowiadywać się będą ze strony internetowej Urzędu Miejskiego, profili społecznościowych, wiadomości SMS Miasta Suwałki i z lokalnych mediów, w tym DwuTygodnika Suwalskiego.
Od numeru, który ukaże się w 298 rocznicę nadania praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Sasa, DwuTygodnik Suwalski będzie raz w miesiącu prezentował wybitne postaci związane z historią Suwałk. W 2018 r. będą to suwalczanie związani z wydarzeniami sprzed stu lat, gdy niepodległość odzyskiwała Polska i Suwałki z Suwalszczyzną.
– Wśród już planowanych w Suwałkach przedsięwzięć w ramach obchodów 100-lecia niepodległości znajdą się między innymi konferencja popularnonaukowa poświęcona tematyce niepodległości Polski, koncert gwiazdy czy plenerowe rekonstrukcje historyczne – poinformował Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej Rady Miejskiej.
Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej prowadzić będzie akcję 100 książek na 100 lat Niepodległości. Co setny wypożyczający (w Bibliotece głównej i w filach) otrzyma książkę o Suwałkach – patriotyczną lub krajoznawczą. Muzeum Okręgowe w Suwałkach planuje m.in. wystawę plenerową pn. „Niepodległa dzięki nim”. Suwalski Ośrodek Kultury planuje z kolei happening historyczny „Kartki z historii – 100 lat Niepodległej”. W planach jest również Sportowe Zakończenie Wakacji, związane z obchodami 100-lecia niepodległości.
Program obchodów będzie też zawierał suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku.
W 99. rocznicę wyzwolenia Suwałk, w dniach 23-24 sierpnia zaplanowano Wielki Piknik Rodzinny, który będzie okazją do upowszechnienia nietypowego uczczenia 100-lecia niepodległości Polski i zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny, która przypada w 2019 r. W programie wydarzenia są m.in.: koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wspólne śpiewanie czy potańcówka przy muzyce z lat XX. ubiegłego wieku i w strojach z epoki.
Całość jubileuszowych obchodów zorganizuje społeczny komitet, który składa się z mieszkańców Suwałk. W grudniu minionego roku Prezydent Miasta Suwałk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach wystąpili z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe. Swój udział w pracach komitetu potwierdziło dokładnie 110 osób.
– Komitet ma stanowić forum współpracy i dialogu w sprawach dotyczących cyklu wydarzeń patriotycznych, religijnych, edukacyjnych oraz kulturalnych związanych z obchodami w Suwałkach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Chciałem by skład osobowy komitetu był jak najbardziej rozbudowany. By była to grupa reprezentatywny dla społeczności naszego miasta, dzięki której zapewnilibyśmy realizację małych i dużych projektów – poczynając od przedszkoli, a kończąc na działaniach ogólnomiejskich dla mieszkańców i z ich udziałem– poinformował Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.
Prezydent Suwałk został zapytany przez dziennikarzy o to, kto nie przyjął zaproszenia do prac w społecznym komitecie.
– Żałuję, że na nasze zaproszenie nie odpowiedziały służby mundurowe oraz osoby ważne z racji zajmowanych stanowisk, a będące naszymi mieszkańcami. Lista osób, które mogą wziąć udział w pracach Komitetu nie jest oczywiście zamknięta – powiedział Czesław Renkiewicz.
– My niezależnie od tego, czy ktoś nasze zaproszenie do prac w komitecie przyjął, czy nie , będziemy oczywiście każdorazowo do tych osób wysyłać oddzielne zaproszenia na daną uroczystość, tak jak robimy to zawsze. Chcemy świętować razem bez żadnych podziałów – dodała Ewa Sidorek, zastępca Prezydenta.
Na tą chwilę władze Suwałk we współpracy z komitetem zaplanowały aż 70 różnych wydarzeń, które odbędą się w ciągu całego roku w naszym mieście.