Suwalczanin dziennikarzem roku SDP

Suwalczanin dziennikarzem roku SDP

Karol Wasilewski z Suwałk został dziennikarzem ekonomicznym roku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Stowarzyszenie przyznało swoje laury już po raz 29. Wyróżnienia wręczono w siedmiu kategoriach tematycznych. Były też dwie Nagrody Specjalne.  A Wasilewski jest jedynym suwalczaninem, który otrzymał nagrodę główną w swojej kategorii. W roku ubiegłym również był wśród wyróżnionych dziennikarzy.

– Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, za dziennikarstwo ekonomiczne, otrzymuje Karol Wasilewski za dwie publikacje w Tygodniku TVP: „Kryzys graniczny. Kto zarabia  na migrantach”.  „Własny dach nad głową tylko dla wybranych. Wyzysk mieszkaniowy czy wolny rynek?” – informuje na swoich łamach Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Dziennikarz w swoim reportażu ujawnił szczegółowo, w jaki sposób reżim Aleksandra Łukaszenki zarabia na migrantach przekraczających polsko-białoruską granicę. Pokazał również, że to najstarszy syn Łukaszenki – Wiktar jest bezpośrednio zaangażowany w nielegalny proceder. Podczas odebrania nagrody Wasilewski mówił o tym, że dziennikarstwo ekonomiczne jest niezwykle specyficznym zajęciem i trzeba być do niego niesamowicie przygotowanym.

– Gdy zaczynałem pracę, mój dużo starszy kolega przestrzegał mnie, że on jako żurnalista biznesowy w redakcji jest uważany za analityka finansowego, a wśród analityków, uznawany za dziennikarza. I nigdzie do końca się nie spełniał. Dlatego ja swoje reportaże przygotowuje dla ludzi, z ludzką twarzą i dotyczące ich realnych problemów. Bo po to weszło się do tego zawodu, by właśnie ludziom pomagać – dodaje suwalczanin.

Karol Wasilewski to wieloletni dziennikarz ekonomiczny tygodnika WPROST. Jest twórcą i pomysłodawcą „Złotej 100 Polskiego Rolnictwa”, czyli jedynego w pełni przekrojowego zestawienia największych przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej. Był publicystą TVP, publikował w Focusie, pracował w mediach Polski Press. Co roku prowadzi debaty na Forum Ekonomicznym w Krynicy/Karpaczu. Jest konferansjerem i doradcą biznesowym. Obecnie publikuje w Tygodniku TVP.

Top