Suwalczanin 2021

Suwalczanin 2021

Podczas uroczystej gali zorganizowanej w Hali OSIR  tytuł Suwalczanina 2021 r. nadano Stanisławowi Łobaczowi. Był on jednym z kilkunastu kandydatów, których zgłosili uczestnicy plebiscytu.

Tegoroczna edycja plebiscytu była 18 i odbyła się po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią. Dotychczas wybrane osoby reprezentowały środowisko: przedsiębiorców, artystów, samorządowców i pracowników administracji rządowej, naukowców, księży, nauczycieli, sportowców i wojskowych.

Tegoroczny laureat jest pasjonatem historii, członkiem Grupy Rekonstrukcyjno – Historycznej „Garnizon Suwałki” i społecznikiem. Jest inicjatorem projektów Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego mających na celu odtworzenie historycznej przestrzeni na terenie koszar 2 Pułku Ułanów Grochowskich, w postaci usadowienia orłów na bramie koszar oraz odrestaurowania pomnika gen. Józefa Dwernickiego, patrona 2 Pułku. Ponadto jest działaczem społecznym, filatelistą i wieloletnim prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Suwałkach, udostępniającym swoje prywatne zbiory na potrzeby organizowanych wystaw. Na przestrzeni lat był on organizatorem i współorganizatorem blisko 30 przedsięwzięć wystawowych. Od kilkunastu lat pozostaje na emeryturze wojskowej. Za swoją działalność został wyróżniony m.in.: nagrodą Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”. Posiada także liczne odznaczenia, w tym: Brązowy Krzyż Zasługi, Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego”.

Fot. Radio 5

Top