Suwalczanie wykluczeni komunikacyjnie

Suwalczanie wykluczeni komunikacyjnie

Przez prawie połowę doby suwalczanie nie mają żadnego połączenia kolejowego. Od godz. 17:05 do 4:51 następnego dnia nie ma żadnego pociągu PKP wyjeżdżającego z Suwałk. Nie ma też żadnego bezpośredniego połączenia kolejowego z Trójmiastem, gdzie można dojechać tylko z Ełku. Gorzej z dostaniem się publiczną komunikacją do Ełku. Z Suwałk do Ełku jeżdżą tylko trzy autobusy PKS Nova i to tylko od poniedziałku do piątku. Od dłuższego czasu suwalczanie nie mają też bezpośredniego autobusowego połączenia komunikacji publicznej do Warszawy, a do Gdańska kursują autobusy tylko w piątek i niedzielę.

Mała dostępność Suwałk
Rządowy Urząd Transportu Kolejowego przygotował raport oceniający kolejowy transport we wszystkich powiatach w Polsce na podstawie danych za 2021 r. Jego autorzy zwracają uwagę na bardzo niski wskaźnik dostępności transportu kolejowego dla powiatu suwalskiego. W Suwałkach jest on dwa razy niższy niż w powiecie ełckim. Zdaniem prezesa rządowego UTK dra Ignacego Góry, transport publiczny powinien być powszechnie dostępnym przewozem wykonywanym w określonych odstępach czasu i po określonej linii komunikacyjnej. Niestety dla suwalczan transport publiczny nie jest powszechny i nie jest dostępny. Zarówno jeżeli chodzi o publiczną komunikację kolejową, jak i o publiczną komunikację autobusową.

Stąd ani wyjechać, ani tu przyjechać
Teraz do Suwałk dojeżdża pięć pociągów. Tyle też od nas wyjeżdża. Dwa razy na dobę możemy dojechać do Warszawy i dalej do Krakowa lub Świnoujścia. Trzy razy na dobę możemy dojechać koleją do Białegostoku, skąd po dłuższym lub krótszym oczekiwaniu możemy podróżować dalej. Niestety znacznie gorzej jest z podróżowaniem koleją do najbliższych miast położonych na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Takiej możliwości po prostu nie ma. Suwalczanie mogą co prawda wsiąść na stacji w Ełku w pociąg jadący na polskie wybrzeże Morza Bałtyckiego, ale nie sposób dojechać publiczną komunikacją do Ełku. Kolejowego połączenia Suwałki-Ełk nie ma od lat, a publiczna PKS Nova proponuje suwalczanom trzy połączenia autobusowe na dobę od poniedziałku do piątku w godzinach nie dostosowanych do rozkładu jazdy pociągów na trasie Gdańsk-Ełk.
W weekendy jest jeszcze gorzej. Nie ma żadnego połączenia autobusowego Ełk-Suwałki obsługiwanego przez publicznego przewoźnika.

Można to zmienić?
Do 13 marca suwalczanie mogą zgłaszać swoje uwagi i preferencje odnośnie rozkładu jazdy pociągów, który będzie obowiązywał od 10 grudnia tego roku. Sugestie, czy pomysły może zgłosić każdy zainteresowany. Propozycje mogą odnosić się np. do godzin czy terminów kursowania pociągów. Ważne jest, aby bazować na obecnie obowiązującym rozkładzie jazdy, o ocenę którego jednocześnie organizator prosi. Pobrany ze strony podlaskie.eu i uzupełniony formularz należy przesyłać na adres e-mail: dit.sekretariat@wrotapodlasia.pl bądź w formie papierowej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, 15-888 Białystok, ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1. W tytule e-maila należy wpisać: „Konsultacje społeczne RJP 2023/2024”.

Top