Suwalczanie wspierają ukraińców

Suwalczanie wspierają ukraińców

Minęło półtora miesiąca od napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Wojna w naszym sąsiednim kraju trwa nadal, co powoduje masową ucieczkę Ukraińców do sąsiednich krajów, w tym do Polski i Suwałk. Do 30 marca suwalski samorząd pomógł w różnej formie dla ponad 2 000 uchodźców z Ukrainy i wydał na ten cel ponad pół miliona złotych. Poinformował o tym prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz w czasie ostatniej sesji Rady Miejskiej.

– Od momentu wybuchu wojny na Ukrainie liczyliśmy się z tym, że do Suwałk trafią uchodźcy. Wielu z nich traktuje nasze miasto jako przystanek w dalszej drodze. Pomogliśmy dla około 1 000 osób przedostać się z Suwałk na Litwę. Szacuję, że w Suwałkach na stałe może już mieszkać około 1 000 osób, które uciekły z Ukrainy przed wojną – stwierdził prezydent Cz. Renkiewicz.

Suwałki KMP Suwalczanie wspierają Ukraińców

Fot. KMP w Suwałkach

Poniżej prezentujemy kilka podstawowych danych, które obrazuje skalę pomocy udzielonej przez suwalczan od 24 lutego do 11 kwietnia 2022 r.:

Statystyka ludnościowa:

  • liczba osób przebywających w 7 masowych punktach zakwaterowania – 296;
  • liczba nadanych numerów PESEL (do 11 kwietnia) – 830.

Informacja MOPR dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy wg. stanu na 7 kwietnia:

  • liczba wniosków złożonych na jednorazowe świadczenie pieniężne (300 zł) – 327 wniosków na 798 osób;
  • liczba wniosków złożonych przez mieszkańców Suwałk na wypłatę świadczenia przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia – 37 wniosków na 120 osób;
  • liczba wniosków złożonych na świadczenia z pomocy społecznej – 108 wniosków na dożywianie w szkołach.

W 4 oddziałach przygotowawczych (w SP nr 2, SP nr 6, I LO) 7 kwietnia było 80 uczniów z Ukrainy. Dodatkowo do przedszkoli i szkół uczęszcza 148 uczniów. Razem jest to 228 dzieci.

W Urzędzie Miejskim i Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie zatrudniono tłumaczy, którzy pomagają przy przyjmowaniu wniosków. Kolejnych 5 osób zatrudniono w suwalskich szkołach.

Zbiórki darów

Zbiórki darów prowadzą różne grupy wolontariuszy, w tym m.in. pod nazwami: Anioły z Dworca PKP Suwałki oraz Suwałki dla Ukrainy.

Ośrodek Sportu i Rekreacji, gdzie mieści się miejski punkt zbiórki darów przygotował 110 palet z darami, które zostały wyekspediowane do trzech miejsc (dane na 30 marca):

  • Magazyn wojewódzki: 94 palety (ubrania dla dorosłych, ubrania dziecięce, środki czystości, trwała żywność, środki higieny osobistej, pieluchy jednorazowe, etc);
  • Tarnopol: 12 palet, w tym 3 palety środków opatrunkowych i innych medykamentów;
  • Lwów (akcja Stowarzyszenia Ukraińców w Suwałkach): 4 palety (w tym 2 małe agregaty).

Ze względu na rosnącą ilość uchodźców pojawiających się w Suwałkach i związaną z tym organizację dodatkowych miejsc noclegowych (m.in. w hali OSiR – 200 łóżek), od 10 marca nie zrealizowano żadnej wysyłki. Zebrane dary dystrybuowane są na potrzeby Ukraińców przebywających w Suwałkach w punktach zbiorowego zakwaterowania. Ponadto, z darów zgromadzonych w magazynie w HSW Suwałki Arena korzystają Ukraińcy zakwaterowani w prywatnych lokalizacjach.

– Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy trafiają do Suwałk. To nie tylko miejskie jednostki i pracownicy Urzędu, ale również grupy wolontariuszy, które bezinteresownie niosą pomoc. Nasza wdzięczność dla Państwa jest ogromna. Mam nadzieję, że jak to wszystko się skończy, będę miał okazje, by podziękować Państwu osobiście i docenić Wasze działanie. Jednocześnie chciałbym zauważyć, że przed nami są dwa największe wyzwania. To zapewnienie pracy i mieszkań dla uchodźców. Z resztą spraw jakoś sobie poradzimy – powiedział prezydent Cz. Renkiewicz.

Ile pieniędzy na pomoc Ukraińcom?

Do 30 marca  Miasto Suwałki na pomoc uchodźcom wydało 551 571 zł, z czego 142 725 zł stanowiła pomoc dla Miasta Tarnopol. Zapotrzebowanie (do końca czerwca) na wszystkie kwestie związane z pomocą dla uchodźców w Suwałkach zostało określone przez suwalski samorząd na poziomie 12 977 958 zł. Powstała strona internetowa, która ma pomóc mieszkańcom Suwałk oraz ukraińskim uchodźcom nawiązanie wzajemnych kontaktów w zakresie poszukiwania pracy bądź mieszkań do wynajęcia w naszym mieście. Na stronie „Ukraina w Suwałkach – darmowe ogłoszenia” www.ukraina.suwalki.eu komunikaty zupełnie za darmo mogą umieszczać zarówno Polacy, jak i Ukraińcy.

Suwałki Rada Biznesu pomoc Ukrainie

Zgodnie z poleceniem Wojewody Podlaskiego suwalska Hala OSiR przy ul. Wojska Polskiego 2 została przekształcona w tymczasowe miejsce pobytu uchodźców z Ukrainy. Schronienie może znaleźć tu ponad 100 osób. Na szczęście nigdy nie było tutaj pełnego obłożenia

Top