Dwóch suwalczan- Cezary Kopiczko i Rafał Miszkiel otrzymało wyróżnienia  w ogólnopolskim konkursie Człowiek Bez Barier. Gala wręczenia nagród z udziałem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Duda odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie 2 grudnia, w przededniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Cezary Kopiczko otrzymał jedno z czterech konkursowych wyróżnień. Ma 25 lat, mieszka w Suwałkach. Urodził się bez prawego przedramienia i lewej dłoni. Ukończył Technikum Ekonomiczne i studia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, ma tytuł inżyniera. Od zawsze jego pasją była motoryzacja. W wieku 13 lat zdobył uprawnienia i zaczął jeździć skuterem. Zrobienie prawa jazdy na samochód osobowy było kwestią czasu. Wkrótce wyrobił kolejne uprawnienia: na motocykl, koparko-ładowarkę, wózek jezdniowy oraz ciężarówki z naczepami. Po studiach naprawiał samochody, następnie rozpoczął pracę w firmie transportowej ojca i od czterech lat jest zawodowym kierowcą. Jest w pełni samodzielnym kierowcą TIR-a – także podczas załadunku i rozładunku towaru. Pracuje również w biurze firmy.

Zajął drugie miejsce w krajowych eliminacjach konkursu Optifuel Challenge 2015, w finale w Portugalii był ósmy. W 2016 jest uczestnikiem programu Discovery Channel „Polscy Truckersi”.

Rafał Miszkiel został wybrany Osobowością Internetową 2016 r. Ma 23 lata. Przed trzema laty uległ wypadkowi i doznał wielopoziomowego złamania kręgów z porażeniem kończyn dolnych oraz amputacji prawej ręki na wysokości 1/3 przedramienia. Niemal od początku rehabilitację prowadzi sam, w zasadzie tylko swoim uporem i walką dochodząc do tego miejsca, gdzie jest obecnie. Jest w znacznym stopniu samodzielny i nadal walczy o więcej.

Prowadzi bardzo popularny kanał w serwisie YouTube „Życie na wózku”. W swoich filmach pokazuje, jak wygląda życie osoby poruszającej się na wózku, opowiada o swoich problemach, ale też chwali się osiągnięciami.

Zwycięzcą 14. Konkursu „Człowiek bez barier” został Grzegorz Płonka. Konkurs „Człowiek bez barier” został zainicjowany w 2003 roku z okazji Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych przez magazyn „Integracja”. W 2006 r. Konkurs objęła honorowym patronatem Małżonka ówczesnego Prezydenta RP, Maria Kaczyńska. W 2011 r. poszerzyliśmy formułę Konkursu o Nagrodę Publiczności, przyznawaną głosami internautów portalu Niepelnosprawni.pl i czytelników magazynu „Integracja”. W 2016 r. pojawiła się nowa kategoria – Osobowość Internetowa. Od dwóch lat honorowy patronat nad Konkursem sprawuje Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP.

Celem Konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych. Odnoszą oni sukcesy w biznesie, są także artystami, sportowcami lub liderami społeczności lokalnych. Konkurs pokazuje, że niepełnosprawność nie musi ograniczać ludzi, odbierać marzeń, kojarzyć się z biernością, nieszczęściem i wykluczeniem społecznym. Laureaci oraz finaliści inspirują i motywują do przełamywania barier w życiu.

Źródło: Niepełnosprawni.pl