Strefa Ekonomiczna z nowymi drogami

Strefa Ekonomiczna z nowymi drogami

W poniedziałek (17 października) zostały przedstawione szczegóły związane z przyznaną Miastu Suwałki dotacją na blisko 50.000.000 zł z piątej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę sieci dróg w rejonie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Poprawi się stan już istniejących ulic ale również powstaną zupełnie nowe odcinki dróg otwierając nowe tereny inwestycyjne.

– By skutecznie ubiegać się o pieniądze w tej edycji Polskiego Ładu musieliśmy być do tego dobrze przygotowani. Mamy aktualny miejscy plan zagospodarowania przestrzennego oraz nowe studium zagospodarowania miasta. Oba dokumenty determinują rozwój tej części Suwałk. Wiadomo, że będą to tereny przeznaczone pod przemysł – mówił podczas konferencji prasowej Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Bardzo dziękuję za wsparcie zarówno ze strony biznesu i przedsiębiorców ale również za wsparcie polityczne dla tego projektu. Dzięki tym środkom otworzą się zupełnie nowe pespektywy do inwestowania w naszym mieście – dodał Prezydent Suwałk.

W ramach planowanego przez Miasto Suwałki projektu zostanie przebudowana wraz z sieciami cała ulica Wojska Polskiego II od ulicy Turkusowej aż do pętli autobusowej przy skrzyżowaniu z ulicą Wojska Polskiego. Oprócz tego powstanie zupełnie nowa droga łącząca ul. Dubowo z Wojska Polskiego.  To właśnie ten odcinek otworzy blisko 60ha nowych terenów inwestycyjnych.

Obecni na konferencji prasowej Posłowie na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski oraz Jarosław Zieliński zapewnili o swoim wsparciu dla tego projektu i podziękowali Premierowi za przyznaną dotację.

Leszek Dec, Prezes SSSE potwierdził tezę, że nowe drogi to nowe możliwości dla rozwoju przemysłu w Suwałkach. – Strefa również przygotowuje swój projekt drogowy, który ma na celu uruchomienie kolejnych hektarów pod inwestycje. Łącznie z projektem Miasta będzie to 130 hektarów ziemi – poinformował Leszek Dec.

– Jako przedsiębiorcy będziemy wspierać każdy projekt Prezydenta Suwałk, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego miasta. Systematycznie spotykamy się z Prezydentem w ramach posiedzeń Rady Gospodarczej i rozmawiamy o współpracy na linii samorząd biznes – dodał Bogdan Sadowski, Prezes IPG w Suwałkach.

Zaplanowana przez Miasto inwestycja zostanie podzielona najprawdopodobniej na 2 etapy. W pierwszym zostanie wybudowana droga łącząca ul. Wojska Polskiego z ul. Dubowo. Na te zadania są przygotowane dokumenty oraz wykupione grunty. W formule projektuj i buduj będzie zrealizowany pozostały odcinek. Projekt powinien zostać zrealizowany do końca 2024 roku.

Inwestycja to oczywiście budowa sieci podziemnych: kanalizacji i instalacji sanitarnych, budowa dróg, chodników, parkingów, ścieżek rowerowych oraz oświetlenia LED.

Top