Od dziś ruszyły patrole rowerowe Straży Miejskiej. Nie tylko patrole piesze, czy zmotoryzowane  z wykorzystaniem radiowozu, ale również strażnicy miejscy na rowerach dbać będą o spokój, porządek i bezpieczeństwo mieszkańców.

Strażnicy miejscy  w patrolach rowerowych  pojawiać się będą na uliczkach osiedlowych, terenach zielonych, nad  Zalewem Arkadia, na bulwarach nadrzecznych. W miejscach  gdzie  gromadzą  się dzieci i młodzież, wszędzie tam,  gdzie trudno dojechać radiowozem, gdzie jest dalej i trzeba wysłać inny rodzaj patrolu niż pieszy.

„Rowerzyści”  nie tylko oddziałują prewencyjnie swoją obecnością, podejmować  będą  również  interwencje wobec osób łamiących prawo. Chodzi o te wykroczenia najbardziej dokuczliwe  mieszkańcom, czyli spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, nie zachowanie należytych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt, zaśmiecanie oraz zakłócanie ładu i porządku publicznego.

– Coraz więcej jest w mieście ścieżek rowerowych, oraz zalew Arkadia oferuje  więcej atrakcji, stworzenie patroli rowerowych stało się koniecznością – mówi Komendant Straży Miejskiej w Suwałkach Grzegorz Kosiński.

Rowery są specjalnie oznakowane. Strażnicy na jednośladach wyposażeni są „we wszystkie środki niezbędne do podejmowania interwencji”, od środków łączności po środki bezpośredniego przymusu.

Już pierwsze minuty służby przyniosły efekty. Na Osiedlu Polna, opodal kładki nad Czarną Hańczą na schodkach Strażnicy Miejscy zaskoczyli grupkę osób spożywającą alkohol. Obeszło się bez mandatów, skończyło się tylko na pouczeniu.

Zasady ruchu rowerów.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni.

 

Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1)    jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ;

2)    jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3)    czepiania się pojazdów.

Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.