Mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne – to produkty, które mogą zmienić sytuację osób potrzebujących w Polsce. W dniach 15 i 16 marca Banki Żywności organizują kolejną Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Polacy będą mogli pomóc w ponad 170 sklepach w województwie podlaskim, a także w Internecie na stronie https://zbiorkazywnosci.pl

W naszym regionie do wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności będzie zachęcać ponad 2000 wolontariuszy, którzy staną w sklepach przy specjalnych koszach. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej https://zbiorkazywnosci.pl/zbiorka-w-sklepach.

– Żywność, którą Polacy podarują osobom w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Podzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca – mówi Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. – Dzięki sieci współpracujących z Bankami Żywności organizacji pomocowych mamy pewność, że wsparcie dotrze do osób najbardziej potrzebujących.

– Kolejny raz zapraszamy Państwa do włączenia się w działania charytatywne, które prowadzimy od 2000 roku. Współpracujemy z 120 organizacjami docierając do ok. 38 000 potrzebujących mieszkańców woj. podlaskiego. Przed świętami dzięki Państwa hojności możemy wesprzeć osoby w trudnej sytuacji w przygotowaniu Wielkanocnego stołu. – mówi Romuald Turczyński Prezes Banku Żywności Suwałki-Białystok.

Żywność z Banków Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie żywnościowe trafia zarówno do seniorów i dorosłych, jak i do dzieci. Według danych Poverty Watch 2023 w 2022 r. ok. 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów.

Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej, drugą metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest odwiedzenie charytatywnego sklepu online: www.zbiorkazywnosci.pl. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki Żywności kupią i przekażą żywność dla osób potrzebujących.

Zbiórka Żywności organizowana przez Banki Żywności to akcja, która ma dwie odsłony: wielkanocną oraz świąteczną. W 2023 roku podczas obydwu zbiórek w całej Polsce zebrano łącznie ponad 450 ton żywności dla osób potrzebujących. Rekordowe pod względem wyników pozostają lata przed pandemią koronawirusa, gdy w 2019 roku zebrano łącznie ponad 1 000 ton produktów żywnościowych.

O Federacji Polskich Banków Żywności

Federacja Polskich Banków Żywności to organizacja pożytku publicznego zrzeszająca 31 Banków Żywności w całej Polsce. Każdy z nich codziennie odbiera ze sklepów i od producentów niesprzedane, dobre jakościowo produkty, które następnie trafiają do organizacji pomocowych, np. jadłodajni, świetlic środowiskowych, hospicjów, domów dziecka czy ośrodków wsparcia dla samotnych matek.

Źródło: Stowarzyszenie Bank Żywności Suwałki – Białystok