„Stara Łaźnia” otwarta

„Stara Łaźnia” otwarta

Z udziałem kilkudziesięciu osób otwarto Galerię Sztuki Współczesnej „Stara Łaźnia” zlokalizowaną na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą. 17 lipca w uroczystości uczestniczyli m.in. senator Marek Komorowski, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz ze swoimi zastępcami Łukaszem Kurzyną i Ewą Sidorek, suwalscy radni z przewodniczącym Zdzisławem Przełomcem, starosta Witold Kowalewski, wójt gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, radni wojewódzcy oraz pracownicy i twórcy kultury, przedsiębiorcy, seniorzy, przedstawiciele jednostek samorządowych i przede wszystkim suwalczanie.

Było tradycyjne przecięcie wstęgi, sadzenie pamiątkowych drzew w otoczeniu budynku oraz podziękowania osobom i instytucjom, dzięki którym odrestaurowano dawną miejską łaźnię. Prezydent Cz. Renkiewicz zaznaczył, że zmienił się nie tylko budynek, ale zmieniło się całe jego otoczenie przy Czarnej Hańczy. W ciągu 2 lat teren został uporządkowany, powstały alejki i trawniki, a w przyszłości pojawią się także drzewa i plac zabaw. Adaptacja łaźni oraz rewitalizacja (a właściwie budowa) bulwarów pochłonęły ok. 16,5 mln zł, z czego 6,2 mln zł pochodziło z funduszy unijnych oraz z budżetu państwa.

Odnowiona przestrzeń suwalskich bulwarów oraz budynku dawnej łaźni będzie służyć suwalczanom na kilka sposobów: jako miejsce prezentacji sztuki współczesnej, spotkań z kulturą, aktywności sportowej, wypoczynku i szeroko pojętej rekreacji. Będą się tam odbywały zajęcia i warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, artystycznej, ekologicznej i sportowej, działania społeczne i streetworkingowe, ale również spotkania, debaty, spektakle i koncerty plenerowe. W budynku zostanie uruchomiona kawiarenka i wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego, z którego mieszkańcy miasta będą mogli korzystać bezpłatnie.

Na początek można było posłuchać koncertu kwartetu smyczkowego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, a w budynku galerii „Starej Łaźni” można obejrzeć zbiorową wystawę rzeźby artystów związanych z Suwalszczyzną i pograniczem polsko-litewskim pod nazwą „Wokół Czarnej Hańczy”.

Top