W Suwałkach odbyło się dziś oficjalne otwarcie zmodernizowanego stadionu lekkoatletycznego. W ramach otwarcia obiektu zostały zorganizowane „Jesienne Mistrzostwa Suwałk w LA”. Inwestycja warta blisko 12 milionów złotych w pierwszy weekend lipca przyszłego roku będzie areną jubileuszowych 70. Mistrzostw Polski Juniorów.

W uroczystości otwarcia stadionu lekkoatletycznego wzięło udział wielu gości, m.in.: Dyrektor Departamentu „Sport dla Wszystkich” w Ministerstwa Sportu i Turystyki – Dariusz Buza, Wiceprezes PZLA –  Zbigniew Polakowski, Wiceprezes firmy – TAMEX Obiekty Sportowe S.A. – Robert Burzycki, Członek Podlaskiej Rady Olimpijskiej PKOL – Wojciech Fortuna, lekkoatletka kulomiotka –  Krystyna Danilczyk-Zabawska – uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Sydney i w Atenach oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Suwałkach –  Jadwiga Mariola Szczypiń.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w swoim przemówieniu podziękował Ministerstwu Sportu i Turystyki za przyznanie 30% dofinansowania, dzięki któremu realizacja inwestycji stała się możliwa.

– Dziękuję również, że Polski Związek Lekkiej Atletyki obdarzył nas zaufaniem i będziemy mogli w przyszłym roku zorganizować jubileuszowe 70 Mistrzostwa Polski Juniorów. To dla nas ogromy zaszczyt, prestiż oraz wyróżnienie – powiedział Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Jednym z istotnych elementów otwarcia stadionu było przekazanie przez właściciela firmy Walmar-Drażba – Waleriana Drażbę czeku Marii Magdalenie Andrejczyk o wartości 4 tys. zł na zakup oszczepu.

W ramach „Jesiennych Mistrzostw Suwałk w LA” odbył się bieg na dystansie 100 metrów, bieg na dystansie 400 metrów, bieg sztafetowy na dystansie 4×100 metrów, a także konkurencje skoku wzwyż, skoku w dal, pchnięcia kulą i rzutu oszczepem.

Budowa stadionu LA kosztowała 11 989 111,01 zł. 30% tej kwoty to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Ciekawostką tej inwestycji jest nowa zadaszona trybuna o pojemności ponad 1000 miejsc siedzących pod którą będzie znajdować się bieżnia przeznaczona do rozgrzewki.

Zestaw urządzeń lekkoatletycznych znajdujących się na arenie przeznaczonych do pozostałych konkurencji:

 • dwukierunkowa podwójna skocznia do skoku w dal i trójskoku o szerokości rozbiegu 2×1,22 m (skok w dal i trójskok do jednej wspólnej piaskownicy).
 • skocznia do skoku wzwyż w południowym zakolu bieżni okrężnej. Rozbieg posiada promień R=25 m.
 • skocznia do skoku o tyczce zlokalizowana na północnym zakolu bieżni okrężnej. Szerokość rozbiegu 1,22 m.
 • rów z wodą do biegu z przeszkodami, zlokalizowany w zakolu północnym.
 • dwie rzutnie do pchnięcia kulą rozmieszczone w przeciwległych zakolach.
 • rzutnia z klatką do rzutu dyskiem i młotem na zakolu południowym.
 • dwie rzutnie do rzutu oszczepem w zakolu północnym i południowym.

Aby spełnić wymogi PZLA dotyczące obiektów III klasy krajowej kompleks musi posiadać również obiekty lekkoatletyczne treningowo-rozgrzewkowe.

 • rzutnia do pchnięcia kulą
 • bieżnia prosta 80m z rozbiegiem do skoku w dal i rozbieg do skoku wzwyż – czterotorowa bieżnia prosta o dystansie 80m z polem startu o długości 3m i polem zatrzymania o długości 17m. Skrajny tor bieżni stanowi jednocześnie rozbieg do skoku w dal, zakończony piaskownicą z łapaczami piasku. Bieżnia pokrywa się częściowo z rozbiegiem do skoku wzwyż.
 • bieżnia prosta 60m pod trybuną
  czterotorowa bieżnię prostą o dystansie 60 m z polem startu o długości 3 metrów i polem zatrzymania o długości 17 metrów o nawierzchni syntetycznej poliuretanowej Z obu stron bieżni znajduje się wymagana przestrzeń bezpieczna o szerokości 1m.