Do Muzeum im. Marii Konopnickiej w środowe popołudnie przybyło kilkadziesiąt osób zainteresowanych nowym cyklem spotkań pod nazwą „Działo się w Suwałkach…Środowe opowieści o historii, kulturze i sztuce”. Byli więc dyrektorzy i pracownicy suwalskich placówek kultury, historycy Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego oraz przedsiębiorcy i pasjonaci numizmatyki i filatelistyki. Suwalski samorząd reprezentował prezydent Miasta Czesław Renkiewicz, Ewa Beata Sidorek, zastępca prezydenta oraz Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej i Jacek Niedźwiedzki, wiceprzewodniczący. Elementem łączącym wszystkie te osoby była opowieść o wyjątkowej pasji do monet, medali i znaczków, którą przybliżył zebranym Stanisław Łobacz, suwalski pasjonat.

Kolekcjonerstwo to także promocja

Osnową opowieści o bogatych zbiorach filatelistycznych i numizmatycznych był wątek suwalski zawierający się w tych unikatowych zasobach. Na przestrzeni blisko 30 lat udało się S. Łobaczowi być pomysłodawcą, współautorem lub realizatorem szeregu tematycznych wystaw. Osobiste zaangażowanie pozwoliło na wydanie także kart pocztowych, znaczków personalizowanych, suwali (lokalnych dukatów), medali lokalnych a nawet monet emitowanych w ramach ogólnopolskiego planu wydań wartości kolekcjonerskich. Wszystkie one nawiązywały tematycznie do Suwałk i Suwalszczyzny, stając się znaczącym elementem promocji tej części kraju.

Perełki Suwałk na kolekcjonerskich walorach

Na walorach emitowanych jako znaczki personalizowane pojawili się: Alfred Wierusz Kowalski, Andrzej Wajda, prof. Andrzej Strumiłło i Honorowy Obywatel Suwałk Biorn Frode Moen. Utrwalone zostały na nich także jubileusze poszczególnych instytucji, odsłonięcia pomników oraz wydarzenia biznesowe. Dotyczyły one m.in.: Radia 5, firmy Malow i Reso Europa Service, pomnika Józefa Piłsudskiego, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także wymiany zagranicznej z miastami zaprzyjaźnionymi z Suwałkami. Medale związane były z rocznicami odzyskania przez Suwałki niepodległości, zaś suwale z suwalską fauną i florą. I tak, przez kilka lat Mennica Polska biła suwale z mosiądzu i srebra o nominale 4 i 40 suwali, przedstawiające: sieję, raka szlachetnego, jaszczurkę zwinkę, nietoperza, wilka, bobra i żurawia szarego. Pojawił się także suwal z wizerunkiem Marii Konopnickiej w 100-lecie jej śmierci.

Medal, jakich mało

Wyjątkowym dla Suwałk wydarzeniem numizmatycznym było wydanie przez Narodowy Bank Polski kolekcjonerskiej srebrnej monety upamiętniającej Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Pojawiła się ona w serii „Polscy malarze XIX/XX w”, a jej nakład wyniósł 30 tys. sztuk. Moneta o wadze 28,28 g wydana została w 2015 r. w 100 lecie śmierci światowej sławy malarza urodzonego w Suwałkach.

Pierwszy suwalski znaczek pocztowy

Suwałkom dedykowany był także pierwszy znaczek pocztowy w powszechnym obiegu, który wydany został w ramach rozpoczęcia obchodów 300-lecia powstania miasta. Wyemitowany on został w dniu 30 marca 2012 r. w nakładzie 300 tys. sztuk. Po upływie 7 lat wątek suwalski powrócił. W 2018 i 2019 roku wydany został przez Pocztę Polską okolicznościowy folder – tzw. Album Zjednoczenia, przedstawiający mapę ziem odzyskiwanych w ramach II Rzeczpospolitej. Wśród kilkunastu miast, którym dedykowano poszczególne znaczki są Suwałki. Poświęcony miastu nad Czarną Hańczą znaczek ma tytuł: „Suwałki. Pierwsze dni niepodległości” i przedstawia defiladę polskiej Kawalerii w ramach Powstania Sejneńskiego. Uczestnicząca w środowym spotkaniu Barbara Strzymińska-Zdanewicz, regionalny koordynator ds. filatelistyki Poczty Polskiej, wraz z Zdzisławem Przełomcem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Suwałkach wręczyli Stanisławowi Łabaczowi – dwa wspomniane foldery, jako potwierdzenie dbałości o pamięć tej Małej Ojczyzny ze osób i instytucji.

Kolejne działania suwalskiego Muzeum

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej, które jest Oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach, już zaprasza na kolejne spotkanie z tego cyklu. Odbędzie się ono 11 grudnia 2019 r. o godz. 17.00 i będzie kontynuacją projektu zrealizowanego przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego. Do czasu, gdy muzeum nie zdobędzie pieniędzy i nie urządzi nowoczesnej ekspozycji w odremontowanym budynku, będą odbywały się wystawy tradycyjne i inne wydarzenia kulturalne. Remont budynku w którym znana poetka i pisarka przyszła na świat, już się zakończył. Kosztował on ponad 4 mln zł. Aktualnie trwają poszukiwania środków na budowę stałej wystawy poświęconej Marii Konopnickiej.