Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Jego bohaterką była Agata Suchocka, pisarka, która w tym mieście spędziła kilka lat, ucząc się w suwalskim I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej. Tematyką spotkania była właśnie wydana książka „Jesienny motyl”.
Spotkanie wzbogacone zostało muzycznym akcentem, w którym wzięła udział także Barbara Kaszkiel – Bartoszewicz, z zamiłowania fotograf, której wystawa „Makro” aktualnie prezentowana jest suwalskiej bibliotece w „Galerii na schodach”. Obie panie zaprezentowały piosenki do własnej muzyki i tekstów. Od lat współpracują one w zespole muzycznym „Gorszy Sort”, a statnio wystąpiły razem podczas XII edycji Suwałki Blues Festiwalu.
A.Suchocka jest młodą ale już doświadczoną pisarką, poetką oraz tłumaczką literatury, poezji i muzyki. Ma za sobą wiele twórczych działań w zakresie muzycznych kompozycji oraz ich estradowego wykonania a także malarstwa. W czasach licealnych aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym szkoły i regionu, udzielając się w wielu konkursach poetyckich i muzycznych. Podczas studiów na Uniwersytecie Wrocławskim współtworzyła kilka projektów muzycznych w zespołach rockowych (CARIZMA, FAZA, Prozac, Latte Band) oraz występowała solowo, m.in. w klubie Firlej we Wrocławiu.
Autorka „Jesiennego motyla” jest także autorką gotyckiego cyklu „Daję Ci wieczność”, którego pierwszym tomem „Woła mnie ciemność” debiutowała w 2014r. W 2015 roku ukazał się jej drugi tom cyklu zatytułowany „Twarzą w twarz”, zaś w roku 2016 w świat poszła nowela obyczajowa „O jeden krok za daleko”. W swoich utworach A. Suchocka porusza tematy trudne, niewygodne i kontrowersyjne, nie bojąc się przełamywać tabu, sięga do tradycji turpistycznych (elementy swoistego kultu brzydoty), jednocześnie dbając o formatywne piękno stosowanego języka.
Tegoroczna książka ukazuje drugie oblicze autorki, jako osoby wrażliwej na los jednostek stojących na marginesie społeczeństwa oraz wnikliwej obserwatorki rzeczywistości, której inni wolą nie dostrzegać. Bohaterowie jej książki to mężczyzna i kobieta, których los łączy ze sobą. Ona jest osobą dojrzałą, która poświęciła prywatne życie dla kariery w korporacji, z której została niesłusznie usunięta. Marzy o tym, by ponownie dostać życiową szansę. On zaś jest studentem, niespełnionym poetą a nade wszystko osobą wyjątkowo wrażliwą. Po traumatycznym przeżyciu utracił kontrolę nad własnym życiem, czego konsekwencją jest decyzja o prostytuowaniu. Przypadkowe spotkanie tych dwojga odciska się wyraźnie na obojgu i na zawsze odmieni ich los. Dwa odmienne światy i dwie poranione dusze, których drogi pozornie nie miały prawa się przeciąć spotykają się by wzajemnie na siebie oddziałowywać. Autorka przekonuje nas, że wszystko w życiu jest możliwe i ma sens. Robi to nader sugestywnie, przez co całość staje się mocna i wyrazista w swym obyczajowym wymiarze. Dodatkowym aspektem powieści jest element pikanterii. Z racji aspektów erotycznych, książka przeznaczona jest dla dorosłych czytelników.
Zadowolenia z wtorkowego spotkania nie kryła Maria Kołodziejska, dyrektor suwalskiej biblioteki. Jak stwierdziła, oferta wydarzeń realizowana w bibliotecznej placówce jest bogata i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najbliższe spotkanie literackie w siedzibie Biblioteki przy ul. E. Plater 33 odbędzie się 14 sierpnia o godz. 17.00. Gościem będzie Tomasz Organek, który zaprezentuje swoją książkę „Teoria opanowania trwogi”.