O twórczości literackiej, pozaliterackich pasjach, wpływie sztucznej inteligencji na nasze życie i kulturę mówił Jacek Dehnel w czasie spotkanie zorganizowanego przez suwalską Bibliotekę Publiczną im. M. Konopnickiej. J. Dehnel to niezwykle wszechstronny poeta, prozaik, tłumacz i malarz, jeden z najbardziej znanych polskich literatów. Rozmowę z nim prowadziła dyrektor Biblioteki Maria Kołodziejska, która powitała licznie zgromadzonych czytelników w „latającej bibliotece”, bo spotkanie odbyło się w gościnnych progach Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st.

Jacek Dehnel pisze o tym, co go fascynuje. Jak powiedział w czasie spotkania, nudzi go pisanie takich samych książek, stąd niemała różnorodność podejmowanych tematów i portretowanych postaci. Opowiadał też m.in. o swojej ulubionej muzyce, cenionych malarzach i sztucznej inteligencji, do której pisarz ma krytyczny stosunek, zwłaszcza do wytworzonych przez nią tekstów.

Suwalscy bibliotekarze zaskoczyli J. Dehnela zbiorem nowel Marii Konopnickiej – „Na normandzkim brzegu”, wydanym w Kijowie w 1904 roku, który pochodzi z księgozbioru prapradziadka pisarza, Leonarda Brokla, a znajduje się w zbiorach suwalskiej Biblioteki.

J. Dehnel opublikował dziewięć tomów poetyckich, pięć powieści, liczne tomy opowiadań i felietonów. Za „Żywoty równoległe” otrzymał Nagrodę Kościelskich, a za powieść „Lala” – Paszport „Polityki”. Jego książki tłumaczone są na kilkanaście języków. Od 2015 r., wspólnie z Piotrem Tarczyńskim, tworzy cykl powieści kryminalnych osadzonych w realiach Krakowa z przełomu XIX i XX wieku. Powieści są publikowane pod wspólnym pseudonimem „Maryla Szymiczkowa”.