Tegoroczna edycja Stacji Pogodne Suwałki rozpoczęła się 13 stycznia w Suwalskim Ośrodku Kultury spotkaniem z Dariuszem Morsztynem, Piotrem Malczewskim, Krystyną i Piotrem Bagińskimi. Tematem przewodnim wydarzenia było jezioro Bajkał. Podróżnicze opowieści połączone były z projekcją filmów i zdjęć. Słodki poczęstunek przygotowała piekarnia „Mąka i woda”.
Bajkał jest najstarszym słodkowodnym jeziorem świata. Jego wiek ocenia się na około 25-30 mln lat. Położony jest w południowej Syberii, w Obwodzie Irkuckim (obszar ok. 2,5 razy większy niż Polska) i w Republice Buriacji, niedaleko od granicy z Mongolią. To zaskakujące miejsce z ogromnym ładunkiem energii, historii, endemicznej przyrody, piękna i śmierci. Najgłębszy słodkowodny zbiornik wody świata (1637 m), w którym do samego dna występuje życie. Imponująca linia brzegowa liczy ok. 2100 km. Aby obejść Bajkał trzeba ok. 4,5 miesiąca. Duża część brzegów Bajkału to góry wznoszące się stromo z lustra wody nieraz na wysokość 2000 m. Brzeg jeziora usiany jest kamieniami w różnych barwach: białymi, szarymi, czarnymi, zielonymi czy pokrytymi pięknymi intensywnymi porostami w żółciach, pomarańczach i zieleniach. Porosty połączone ze strukturą kamieni przypominają mapy. Bajkał wgryza się w brzeg, podmywa, wyrywa głazy i drzewa wodą i lodem, który w taflach lodu miewa wmarznięte kamienie, albo wypycha kilkutonowe głazy na ląd.
Piotr Malczewski – fotografuje, podróżuje, pisze. Prezentuje pokazy fotografii z opowieścią z podróży tych dalekich z Syberii, Mongolii, Svalbardu i o przyrodzie Suwalszczyzny. Mieszka w Budzie Ruskiej – gminie Krasnopol. Do najgłębszego i najstarszego jeziora na świecie podróżował kilkanaście razy. Miał więc okazje dobrze poznać jezioro i historie z nim związane. Buriaci nazywali je Świętym Morzem. Stanowi dom dla tysięcy zwierząt, a w ludziach zawsze budził strach i uzasadniony szacunek. Kiedy okazuje gniew, fale osiągają nawet do pięciu metrów wysokości. Jego tajemnice wciąż nie zostały w całości odkryte.
Krystyna i Piotr Bagińscy – wspólnie prowadzą Galerię Pizzerię „Rozmarino”. To pasjonaci podróżowania – zwłaszcza zimowego. Zwiedzili Bajkał dwukrotnie. Krystyna fotografuje, Piotr jest wielbicielem psich zaprzęgów.
Dariusz Morsztyn – Biegnący Wilk. Jest pierwszym polskim maszerem startującym w najtrudniejszych europejskich wyścigach psich zaprzęgów: Finnmarkslopet, Bergebylopet, Femundlopet, Grivelopet. Debiutował jako samouk, przecierając północne szlaki, zmagał się z polarnymi burzami śnieżnymi, niskimi temperaturami (do -42 st. C). Opowiadał o północnej kulturze, zorzach polarnych. Na spotkaniu pojawił się równie psi zaprzęg (dwa psy). Podróżnik prezentował pamiątki z wyprawy m.in sanki i narty i odzież.