Spotkania z Monodramem

Spotkania z Monodramem

W Suwalskim Ośrodku Kultury Trwają trzydniowe XVIII Międzynarodowe Spotkania z Monodramem “O Złotą Podkowę Pegaza”.

To organizowany cyklicznie, o unikatowej w skali kraju formule, międzynarodowy festiwal – konkurs teatralny na monodram. Impreza jest adresowana do młodzieży i dorosłych, amatorów i zawodowców oraz studentów i absolwentów szkół teatralnych. W tym roku podczas trzech dni zobaczymy siedemnaście spektakli z Polski i z za granicy. Trzy w wykonaniu aktorów zawodowych, dwanaście w kategoriach spektakli amatorskich (młodzież i dorośli).

Uczestnicy festiwalu pochodzą z Polski, Łotwy, Chorwacji oraz ze Słowacji. Polskę reprezentują wykonawcy między innymi z Bielska Białej, Białegostoku, Piotrkowa Trybunalskiego, Lublina, Rzeszowa, Łodzi, Dębicy, Jasienicy, Warszawy, Krakowa. W jury konkursowym zasiadają wybitni aktorzy, instruktorzy, reżyserzy i krytycy teatralni.

Festiwalowi, jak co roku towarzyszą warsztaty teatralne oraz spotkania poświęcone obejrzanym spektaklom. Wszystkie prezentacje konkursowe są otwarte dla widzów.

W czwartek 8 grudnia po uroczystym otwarciu festiwalu, jego uczestnicy a także mieszkańcy Suwałk mogli obejrzeć  spektakl „Tato nie wraca” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. Oparty on jest na jej osobistych doświadczeniach. Autor tekstu, ceniony dramaturg Piotr Rowicki ze wspomnień Przepiórskiej uczynił uniwersalną historię młodej kobiety, która dorastała bez ojca. Nasza bohaterka, to osoba z sukcesami, menadżerka w banku, matka, żona, posiadająca mieszkanie w Warszawie, letni domek na Mazurach i luksusowe Audi. Pewnego dnia, kiedy odbywała rutynowe spotkania z klientami w banku, Agnieszka w jednym z nich odnajduje niewidzianego od wielu lat ojca, który zniknął z jej życia, gdy miała 3 lata. Spotkanie uruchamia lawinę wspomnień i wypieranych przez lata uczuć.

W sobotę 10 grudnia o godzinie 16.30 w Sali im. Andrzeja Wajdy zaplanowano uroczyste zakończenie festiwalu, wręczenie nagród oraz prezentacje spektaklu laureata Grand Prix.

Top