W okresie przedświątecznym suwalskie stowarzyszenia społeczne organizują tradycyjne spotkania opłatkowe. Mają one głębokie znaczenie religijne, kulturowe i społeczne. Są one związane z tradycją chrześcijańską oraz polskim obyczajem dzielenia się opłatkiem jako symbolem pojednania, miłości i przebaczenia. Są symbolem jedności oraz dobrym czasem na refleksję i składanie życzeń.
6 grudnia kilkudziesięciu założycieli, twórców i członków Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją Horyzont oraz Klubu Seniora Horyzont uczestniczyło w spotkaniu opłatkowym. To jedna z najbardziej wyczekiwanych chwil w bogatym kalendarzu działalności tego Stowarzyszenia, jednego z najdynamiczniej rozwijających się w Suwałkach. Liczy ono 160 członków, choć w ubiegłym roku było tylko 125. Wszyscy członkowie pracują jako wolontariusze. Tradycyjnie na spotkaniu nie zabrakło: modlitwy, łamania się opłatkiem, życzeń oraz koncertu kolęd i wspólnego ich śpiewania.
7 grudnia spotkanie opłatkowe zorganizowało suwalskie koło Polskiego Związku Niewidomych. Odczytano fragment Pisma Świętego, łamanie się opłatkiem i życzenia. Po tym, jak wszyscy zasiedli do stołów zastawionych tradycyjnymi wigilijnymi potrawami, przyszedł czas na śpiewanie kolęd. Nie zabrakło też rozmów o problemach osób niewidomych i niedowidzących, a których nie brakuje w życiu codziennym np. w czasie poruszania się w przestrzeni publicznej.
Ponad 250 członków zespołów ludowych z Suwalszczyzny zasiadło do 31 Wigilii Chłopskiej. Było łamanie się opłatkiem, wspólne kolędowanie i życzenia. Tradycyjnie na stołach pojawiły się wigilijne potrawy. Każdy z zespołów wykonał pieśń, kolędę lub pastorałkę ze swojej okolicy.
14 grudnia kilkudziesięciu emerytowanych nauczycieli suwalskiej oświaty pojawiło się w siedzibie dawnego Domu Nauczyciela na spotkaniu świąteczno-noworocznym. Był koncert w wykonaniu „Beciaków”, życzenia oraz poczęstunek. Nie zabrakło również dyskusji nad stanem oświaty oraz rozwojem miasta i poziomem życia Suwalczan.
Przedświąteczne spotkanie Środowiskowego Domu Samopomocy „Aktywni Tak Samo” zgromadziło uczestników codziennych zajęć, ich rodziców, pracowników oraz zaproszonych gości, w tym przedstawicieli samorządu miejskiego. Było łamanie się opłatkiem, życzenia, poczęstunek oraz podziękowania dla instytucji wspierających. Podsumowano również mijający rok, który dla Stowarzyszenia był udany. Organizacja m.in. własnym sumptem zaadaptowała kolejne dwa pomieszczenia na potrzeby prowadzonej działalności edukacyjno-wychowawczej, co docelowo pozwolić może na zwiększenie liczby podopiecznych. Zorganizowane zostały ponadlokalne obchody Dnia Pracownika Socjalnego, w których uczestniczyły środowiskowe Domy Samopomocy z miasta i regionu, uświetnione koncertem pieśni gospel.