Spektakl w suwalskiej Resursie

Spektakl w suwalskiej Resursie

2 grudnia w sali balowej Muzeum Okręgowego suwalscy aktorzy amatorzy ze Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentowali spektakl teatralny „Barman czarodziejskich eliksirów czyli Wylękniony bluźnierca” w reżyserii Joanny Łupinowicz.

Sala była wypełniona miłośnikami takiej formy artystycznej, w której śmiech przeplatał się z zadumą oraz świadomością stworzenia w mieście kolejnej, interesującej oferty teatralno-kabaretowej. Wystawiona sztuka, będąca swoistą antologią twórczości poetyckiej autora, ukazała fragmenty kabaretowej i piosenkarskiej twórczości Juliana Tuwima – poety, tłumacza, tekściarza kabaretowego, badacza i popularyzatora dziejów kultury. J. Tuwim napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Do Tomaszowa”, „Na pierwszy znak”, „Wspomnienie”, „Grande Valse Brillante”. Poeta, jakiego nie było od czasów romantyków objawił się w kraju również jako twórca niezrównanych wierszy dla dzieci.

Jak powiedziała na rozpoczęciu koncertu Jadwiga Sowulewska, prezes Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT:

– Sztuka nasza zaprezentuje bluźniercę Tuwima, poetę który był prawdziwą furią literacką. Miał niesamowitą pasję tworzenia i niepowtarzalną wrażliwość, ale także umiejętność literacką. Mimo upływu lat jego poezja nie straciła na aktualności. Na błyskotliwość jego umysłu przytoczę fraszkę którą napisał: „Na pewnego endeka, co na mnie szczeka. Próżność repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet Pies cię …, bo to mezalians byłby dla psa.” Dziękuję prezydentowi Miasta Suwałk Czesławowi Renkiewiczowi za dofinansowanie projektu, dzięki czemu spektakl powstał i dziś jest państwu prezentowany.

Fragmenty kabaretów, skeczy i monologów połączone zostały w piątkowej sztuce z piosenkami, które wykonali suwalscy aktorzy amatorzy. Artystom   podziękowania w imieniu   suwalskiego samorządu przekazał przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec, gratulując podjęcia się ambitnego i bardzo interesującego przedsięwzięcia. Sztukę „Barman czarodziejskich eliksirów”, czyli „Wylękniony bluźnierca” odgrywali aktorzy amatorzy – członkowie Stowarzyszenia Seniorzy z Pasją HORYZONT. Jako soliści na scenie wystąpili: Grażyna Herbaczewska, Janusz Ostrowski i Marianna Skowrońska. Piosenkę „Małgorzatka” zaśpiewał  zespół OCEAN  ŻYCIA kierowany przez  Monikę Kudela, wraz  ze zgromadzoną w sali publicznością. Ponadto, jako aktorzy-debiutanci pojawili się: Halina Arciszewska, Barbara Klekotko, Halina Kot, Paweł Klekotko, Eugenia Orchowska, Jan Putra, Maria Rółkowska, Halina Tymińska. Spektakl był czwartym przedsięwzięciem zaprezentowanym w ramach projektu zrealizowanego ze wsparciem środkami Miasta Suwałki.

Spektakl wyreżyserowała Joanna Łupinowicz (absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (wydziały aktorski i reżyserii teatru lalek). Przez 12 sezonów pracowała jako reżyser i aktorka w teatrach lalkowych w Polsce. Od 1997 r. jest instruktorem teatralnym Suwalskiego Ośrodka Kultury. Prowadzone przez nią grupy młodzieżowe zdobywały laury w przeglądach i festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Spod „jej ręki” wyszło wielu absolwentów szkół teatralnych i filmowych pracujących obecnie w teatrach polskich i angielskich.

Top