Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza 13 listopada na ostatni w tym roku spektakl w Suwałkach w ramach projektu TEATR POLSKA. Spektakl “Kobieta z Wydm” w reżyserii Adama Walnego to widowisko teatru przedmiotu wykorzystujące rzeźby kinetyczne, figury witrażowe i elementy teatru cieni przedmiotów inspirowane powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo. Dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie.

13.11.2022, godzina 18.00
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 20 zł KUP TERAZ >> lub w kasie SOK
Z  Suwalską Kartą Mieszkańca >> zniżki do 50%

Spektakl “Kobieta z Wydm” to widowisko teatru przedmiotu wykorzystujące rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe i elementy teatru cieni przedmiotów inspirowane powieścią wybitnego pisarza Abe Kobo. Dwie historie prowadzone polifonicznie, które łączy wspólny temat – kuszenie. Pokusa pojawia jako konsekwencja ucieczki nazwanej poszukiwaniem. Pojawia się w miejscu ustronnym, pustynnym. To pokusa władzy, pokusa życia wiecznego i pokusa mocy. Pierwsza historia to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia to rzecz o naukowcu, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. I tym warunkuje sens swego istnienia. Obaj doświadczają niemocy, kruchości i niewoli. Obaj ulegają pokusie, mając świadomość, że pokusie nie uległ tylko Jeden Taki, co na krzyżu skończył. Ale to inna historia.

czas trwania: 50 min

grupa wiekowa: młodzież i dorośli

scenografia: Piotr Bożyk, Adam Walny

choreografia: Adam Walny

muzyka: Chia Hua Chang

dramaturgia: Adam Walny

Światło – Mariusz Cholajda

Witraże – Adam Walny

Występują – Adam Walny, Mariusz Cholajda

Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny-Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej.

Walny-Teatr działa od 1995 roku. W tym czasie zagrał na ponad 300 festiwalach w kraju i na świecie. Zrealizował 18 autorskich spektakli w pionierskich technikach teatru przedmiotu: marionety podwodne, pałuby, kino manualne, figury-instrumenty, nadmarionety klawiszowe, obiekty wielofunkcyjne. Teatr działa zarówno w warunkach studyjnych jak plenerowych. W instytucjach oraz niezależnie. Prowadzi działalność zarówno laboratoryjną jak edukacyjną.

Organizator:

Instytut Teatru Przedmiotu jest jedyną w Polsce organizacją zrzeszającą niezależnych, profesjonalnych artystów teatru przedmiotu, organizuje im pracę podczas wydarzeń artystycznych w kraju i za granicami, organizuje festiwale, objazdy teatralne, programy edukacyjne oraz lokalne działania kulturowe. Prowadzi działania popularyzatorskie, naukowe, organizuje wystawy oraz produkuje spektakle i wydarzenia, dokumentuje i promuje autorskie oryginalne techniki teatru przedmiotu.

Projekt TEATR POLSKA jest organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.