Rok 2023 był rokiem obchodów 160. Rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Parafia p. w. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej realizowała projekt mający na celu przypomnienie i upamiętnienia miejsc, postaci i wydarzeń historycznych, związanych z Powstaniem Styczniowym na obszarze dawnego województwa augustowskiego ze stolicą w Suwałkach, znajdującym się wówczas pod zaborem rosyjskim.
W ramach zadania podejmowane były działania włączające dzieci, młodzież i dorosłych w obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego na naszych terenach.
Między innymi został zorganizowany spacer historyczny na Górę Szubieniczną na obrzeżach Suwałk, gdzie dokonywano egzekucji na powstańcach styczniowych przez powieszenie. Miejsce to obecnie upamiętniają cztery betonowe krzyże z odpowiednimi napisami. Tu odbył się Apel pamięci zakończony złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.
Ponadto ks. Marek Gryn, proboszcz Parafii M. B. Miłosierdzia zorganizował wycieczkę rowerową do miejsc upamiętniających powstańców styczniowych w Puszczy Augustowskiej. O ofiarach przypominają tam zbiorowe mogiły i pamiątkowe tablice rozsiane po terenie Puszczy. Kilka kilometrów za wsią Strękowizna, w głębi Puszczy Augustowskiej nad rzeką Blizna znajduje się pomnik ku czci powstańców styczniowych z 1863 r. – „Uroczysko Powstańce”. Uczestnicy wycieczki rowerowej w miejscu tym oddali hołd Powstańcom odmawiając modlitwę i zapalając znicze.
Jesienią odbyła się wycieczka autokarowa do miejsc upamiętniających powstańców styczniowych.
Ogłoszony też został konkurs plastyczny „Wdzięczni Bohaterom Powstania Styczniowego na Suwalszczyźnie” skierowany do uczniów suwalskich szkół podstawowych.
Parafia we współpracy z Archiwum Państwowym przygotowała Wystawę upamiętniającą 160. rocznicę Powstania Styczniowego. Ekspozycja, mająca układ chronologiczny, odzwierciedlający wypadki poprzedzające wybuch powstania, epizody z bitew oraz egzekucje, zsyłki i represje będące jego konsekwencjami, prezentowana była w szkołach i placówkach oświatowych naszego Miasta, m.in. w Szkole Podstawowej Nr 7 im. Św. Jana Pawła II, w Szkole Podstawowej Nr 4 im. ks. Kazimierza Aleksandra Hamerszmita, w Szkole Podst5awowej Nr 5 im. Alfreda Wierusza Kowalskiego, w Zespole Szkół Nr 6 im. Karola Brzostowskiego, w Kościele M. B. Miłosierdzia. Wystawa towarzyszyła też obchodom Światowego Dnia Seniora w sali im. Andrzeja Wajdy w Suwalskim Ośrodku Kultury.
Przed Świętem Zmarłych ks. proboszcz Marek Gryn udał się z grupą Parafian na Górę Szubieniczną i do miejsc upamiętniających powstańców styczniowych w Puszczy Augustowskiej, aby uporządkować te miejsca oraz oddać hołd Powstańcom Styczniowym poprzez złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i modlitwę.
Pamięć o powstańcach styczniowych jest jednym z elementów naszej tożsamości. Mamy obowiązek ocalić od zapomnienia miejsca, ludzi i wydarzenia z tamtego okresu, by młodzi ludzie wiedzieli kim są, jaka jest historia naszej lokalnej ojczyzny. A wszystko po to, by przyszłe pokolenia też pamiętały…
Koordynatorem projektu realizowanego we współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej był Ks. Proboszcz Marek Gryn.
Źródło: Mirosław Hartung